Dziecko leży w łóżeczku.
©Piotr Adamowicz/Fotolia.com

Przegląd elektronicznych niań warto rozpocząć od sprawdzenia ich parametrów technicznych – zasięgu, obsługiwanych częstotliwości i kanałów. Najnowocześniejsze elektroniczne nianie umożliwiają połączenia internetowe, podgląd wideo oraz monitoring oddechu. Ceny podstawowych modeli zaczynają się od 100 złotych.

 

Działanie elektronicznej niani polega na przekazywaniu dźwięków zbieranych przez mikrofon do głośnika rodzica. Urządzenie składa się ze nadajnika (czyli stacji dziecka) i odbiornika (czyli stacji rodzica).

Rodzaje elektronicznych niań – analogowe i cyfrowe

Ze względu na rodzaj sygnału, nianie można podzielić na:

  • cyfrowe – sygnał transmitowany jest w postaci cyfrowej (dzięki temu nie występują zniekształcenia i zakłócenia),
  • analogowe – sygnał transmitowany jest ciągły, przetwarzany w naturalnej postaci (może być przez to zniekształcony przez np. CB-radio).

 

Na rynku większość urządzeń dostępnych jest w systemie cyfrowym, głównie ze względu na możliwość transmisji obrazu, np. przez Internet, niezależnie od odległości od dziecka.

Parametry elektronicznych niań – zasięg, kanały, częstotliwości

Wybierając elektroniczną nianię do pokoju dziecka, warto zwrócić uwagę na parametr zasięgu. Powinien on być podawany dla przestrzeni zamkniętej (np. domu) i przestrzeni otwartej (np. ogródka). Większość producentów elektronicznych niań na opakowaniach podaje zasięg zewnętrzny. Bardzo łatwo jednak z niego policzyć zasięg zamknięty. Wystarczy podzielić go przez 5. Ponadto warto wspomnieć, że elektroniczne nianie mogą nadawać sygnały na różnych częstotliwościach np. 443 MHz (dobra jakość, niewiele zakłóceń), 44MHz (słaba jakość, możliwość łapania sygnałów z innych urządzeń), 1,88 GHz (najlepsza jakość, działają na niej telefony bezprzewodowe), 2,4 GHz (dobra jakość, bez zakłóceń). Dodatkowo należy zwrócić na liczbę kanałów do transmisji wybranej niani. Im ich większa liczba, tym łatwiej uniknąć zakłóceń lub ściągania sygnału z innych urządzeń.

Funkcje elektronicznych niań – nagranie głosu rodzica, dzwonienie na telefon, transmisja VOX

Nianie dostępne w sklepach i salonach elektronicznych wyposażone są w wiele przydatnych funkcji, m.in.:

  • Regulację głośności – pozwala dostosować sygnał do warunków w jakich przebywa rodzic.
  • Nagranie głosu rodzica – umożliwia nagranie dziecku wiadomości, której odsłucha, gdy się obudzi.
  • Dzwonienie na telefon – nowoczesne elektroniczne nianie pozwalają na sparowanie z telefonem i dzwonienia do rodzica, w przypadku gdy dziecko zacznie płakać.
  • Transmisja VOX – elektroniczna niania pozostaje w trybie czuwania i włącza się dopiero pod wpływem dźwięków wydawanych przez dziecko.
  • Kamerka – pozwala rodzicom nie tylko słyszeć, ale również widzieć dziecko. Takie elektroniczne nianie można podłączyć do telewizora czy też sparować z telefonem.
  • Monitoring oddechu – niektóre urządzenia umożliwiają monitorowanie oddechu dziecka. Jeśli nie zarejestrują żadnej aktywności przez ok. 15 sekund, informują rodzica, przesyłając mu krótki alarm dźwiękowy.

Ceny elektronicznych niań – od 100 do nawet kilkuset złotych

Najprostszą elektroniczną nianię bez kamery można kupić już za około 100 złotych. Urządzenia wyposażone w rejestrator wideo i dodatkowe funkcje, jak np. transmisja VOX czy dzwonienie na telefon, to koszt ponad 500 złotych. Nianie z monitorem oddechu i kamerką to wydatek nawet tysiąca złotych.