Potówki u niemowlaka to skórne wykwity przypominające pęcherze. Najczęściej pojawiają się pomiędzy fałdami skóry, na głowie, szyi, tułowiu i w miejscach zgięć ciała.

Reklama

Rozróżniamy dwa rodzaje potówek: tzw. zwykłe i czerwone. Potówki zwykłe są mniejsze (do 2 mm) i powstają w efekcie przegrzania organizmu dziecka (np. przez ubieranie go w nieprzewiewne ubranka lub zbyt szczelne otulanie dziecka kocem). Następstwem powstawania większych potówek czerwonych (mających około 2-4 mm) jest nieprawidłowa pielęgnacja skóry dziecka.

Potówki zwyczajne, czerwone i krostki

Potówki u niemowlaka zwykle nie występują pojedynczo. Objawy potówek to:

Reklama
  • jasne, niewielkie pęcherze lub drobne różowe krosteczki (potówki zwyczajne) wypełnione przezroczystym płynem. Pojawiają się na karku, pomiędzy fałdami skórnymi, pod pachami, na pośladkach, tułowiu i w zgięciach stawów. W przypadku tego rodzaju zmian skórnych, dziecko nie odczuwa żadnych dolegliwości towarzyszących obecnym na skórze potówkom;
  • pęcherze ropne (potówki czerwone) – zmiany skórne, otoczone czerwoną obwódką i wypełnione ropną wydzieliną. Ropa oraz czerwona otoczką sygnalizują stan zapalny skóry. Wykwity mogą się powiększać i pękać, wówczas maluch odczuwa świąd, pieczenie lub kłucie;
  • krostki – powstają z potówek czerwonych. Mogą prowadzić do bakteryjnych zakażeń i zapalenia ujść gruczołów potowych. Krostki wymagają leczenia skierowanego przeciwko bateriom i drożdżakom.
Reklama
Reklama
Reklama