Jak spędzić mikołajki, by stały się one niezapomnianym wspomnieniem dorastającego człowieka?

Mama z dzieckiem w mikołajki
Fot. ©Konstantin Yuganov/Fotolia.com

Każdy pamięta wyczekiwanie na Św. Mikołaja, pisanie do niego listów i radość z prezentów. Dziś warto dbać o podobne wspomnienia najmłodszych. W dobie tabletów i komputerów nietypowym spędzeniem mikołajkowego dnia mogą okazać się nie materialne prezenty, ale autentyczne pełne przygody przeżycia.

 

Mikołajki to magiczny czas dla każdego dziecka, które z utęsknieniem czeka na prezent. Warto sprawić, by ten dzień był dla dziecka niezapomniany i stał się dla niego pięknym wspomnieniem z dzieciństwa, esencją świątecznej atmosfery.

CIĄG DALSZY ARTYKUŁU POD WIDEO

POLECAMY: Świąteczne śledzie

Mikołaj symbolem świąt

Symbol Świętego Mikołaja z białą brodą w czerwonym stroju wrósł na dobre w tradycję świąt Bożego Narodzenia. I choć mikołajki są obchodzone na początku grudnia, stanowią wstęp i niemal integralną część świąt, a z pewnością przyczyniają się do świątecznej atmosfery. Dzieci z niecierpliwością wyczekują tego dnia, pisząc listy z opisem wymarzonych prezentów. Warto sprawić, by mikołajki zostały na długo w pamięci dziecka nie tylko dzięki materialnym prezentom, ale dzięki swej wyjątkowości. Dobrym pomysłem jest spędzenie tego dnia razem z dzieckiem w niepowtarzalnej atmosferze.

Poświęcony czas jest najcenniejszym prezentem

Najważniejsze co można podarować dziecku jako rodzic (nie tylko w mikołajki) to czas. Uwaga i obecność skupiona na dziecku, nawet jeśli ono nie zdaje sobie z tego sprawy, są fundamentem każdej relacji. Reszta to tylko dodatki, ale o nie również warto zadbać. Zwłaszcza, jeśli są tak nietypowe, że zostaną zapamiętane jako jedno z najlepszych wspomnień dzieciństwa.

Przygoda ważniejsza od zabawek

To, jaki sposób spędzania mikołajek będzie najtrafniejszy, zależy od wieku dziecka. Dla młodszych przygodą może być spotkanie Mikołaja oko w oko. To marzenie można spełnić, zabierając dziecko na popularne wydarzenia organizowane np. w domach kultury lub galeriach handlowych. Dzieci mogą usiąść Mikołajowi na kolanach, porozmawiać z nim, skonfrontować swoje wyobrażenie z przygotowaną wcześniej kreacją. Z pewnością będzie to wspomnienie, do którego najmłodsi często będą wracali.

Dla nieco starszych dzieci świetna może okazać się wspólna wycieczka. Nie muszą to być od razu odwiedziny w domu świętego Mikołaja w Laponii (choć to byłoby przeżycie godne pozazdroszczenia rówieśników), ale może to być wspólny wyjazd w góry lub do wymarzonego miejsca, np. Disneylandu. Po takim wyjeździe dzieci będą miały co opowiadać kolegom i koleżankom.

Doskonałym prezentem dla każdego dzieciaka są doświadczenia. Nie zabawki, które po roku i tak najprawdopodobniej zostaną zapomniane, ale doznania, które prócz tego że na długo zostaną w pamięci, ukształtują dziecko i pomogą mu w odkrywaniu świata. Wspólna wizyta w jednym z popularnych ostatnio escape room'ów (czyli pokojów pełnych zagadek, które trzeba rozwiązać, by się z nich wydostać) to świetna okazja do umocnienia więzi z pociechą. Uczy kooperacji, komunikacji i często bywa niemałą przygodą. Równie ekscytujący może być wspólny wypad na gokarty lub ścianę wspinaczkową. Podobne aktywności możemy dobierać w zależności od upodobań dziecka. Ważne, by miało to smak nowości, tylko wtedy ma szansę stać się niezapomnianym wspomnieniem.   

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady

Nasze akcje