Zespół Aspergera jest jednym z zaburzeń ze spektrum autyzmu, co oznacza, że częściowo objawy się pokrywają, choć nie w całości. Po raz pierwszy zaburzenie to zostało opisane w latach 40. XX wieku przez austriackiego lekarza Hansa Aspergera.

Reklama

Sześć objawów zespołu Aspergera

1. Zaburzenia funkcji społecznych

Dziecko nie ochoty na nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami, sprawia mu to dużą trudność. W towarzystwie reaguje nieadekwatnie, ponieważ nie potrafi dostosować się do zasad panujących w grupie.

2. Ograniczone zainteresowania

Zobacz także

Dziecko z zespołem Aspergera ma dość ograniczone aktywności i zainteresowania – ma ulubione zabawy, najczęściej samotne, którymi bardzo lubi się zajmować, nawet jeśli polega to na schematycznych powtarzalnych czynnościach. Nie wykazuje zainteresowania innymi aktywnościami. W towarzystwie chętnie opowiada o swoich ulubionych dyscyplinach, traci natomiast zainteresowanie rozmową, gdy temat się zmienia.

3. Powtarzające się zachowania rutynowe

Dziecko z zespołem Aspergera ma tendencję do powtarzania pewnych czynności, rytuałów. Jeśli oglądasz „Teorię Wielkiego Podrywu” wystarczy się przyjrzeć Sheldonowi i jego rytuałom – siada zawsze w jednym miejscu kanapy, puka trzy razy w drzwi (nawet jeśli ktoś już te drzwi otworzył) i ma określony jadłospis przypisany do każdego dnia tygodnia.

4. Zaburzenia mowy i języka

Sposób mówienia osób z zespołem Aspergera cechuje pedantyczność, przywiązywanie zbyt dużej wagi do poprawności językowej, czasami także echolalie.

5. Problemy z komunikacją niewerbalną

Osoby z zespołem Aspergera nie rozumieją mowy ciała – także sami nie potrafią w odpowiedni sposób jej używać. Ich mimika jest uboga, zakres gestów bardzo ograniczony. Mają problem z utrzymywaniem kontaktu wzrokowego, a także z bliskim kontaktem fizycznym.

6. Niezgrabność ruchowa

Reklama

Pierwszą oznaką niezgrabności jest opanowanie umiejętności chodzenia kilka miesięcy później niż rówieśnicy. Kolejnymi symptomami są: niestaranne pismo, brak koordynacji ruchowej, niechęć do sportu. Czasami pojawiają się również tiki, czyli skurcze mięśni, nad którymi osoba nie może zapanować.

Reklama
Reklama
Reklama