Jak pomóc dziewczynie, która urodziła dziecko będąc nastolatką?

młodzi rodzice i dziecko
Fot. Image by LifetimeStock.com

Nastolatka, która rodzi dziecko zwykle jest uczennicą. Sama potrzebuje wsparcia, aby nie zaprzepaścić swojej przyszłości i jednocześnie odpowiednio zająć się dzieckiem.

Rodzina. Wsparcie rodziców i ojca dziecka

Dla młodej dziewczyny, która zostaje matką najważniejsze jest wsparcie bliskich – zarówno rodziców jak i ojca dziecka. Jeśli będzie miała poczucie, że najbliżsi ją wspierają i w razie potrzeby zajmą się maleństwem, łatwiej jej będzie pogodzić wychowanie ze szkołą.

 

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: jajecznica z łososiem

Nie bez znaczenia jest także wsparcie finansowe. Niestety wsparcie rodziny i partnera to jedyne na co może liczyć młoda matka. Oprócz tego przysługuje jej co najwyżej jednorazowy zasiłek z opieki społecznej w wysokości 200-400 zł (pod warunkiem, że udokumentuje trudną sytuację finansową rodziny).

Szkoła. Indywidualne nauczanie i szkolny psycholog

Uczennica, która zachodzi w ciążę może liczyć na indywidualny tok nauczania. Szkoła zobowiązana jest do umożliwienia nastolatce w ciąży nauki w takim trybie, który będzie dla niej najdogodniejszy i nie będzie powodował zbytnich opóźnień. Takie nauczanie może się odbywać zarówno w szkole, jak i w domu nastolatki. Jeśli młoda dziewczyna nie otrzyma w rodzinie potrzebnego wsparcia, zawsze może zgłosić się po fachową poradę do psychologa szkolnego.

Inna pomoc. Fora internetowe i akcje społeczne

Ciąża w wieku kilkunastu lat to nie tragedia i wiele młodych mam bardzo dobrze sobie radzi z tą sytuacją. Dzielą się one doświadczeniami na forach internetowych i stanowią swoistą „grupę wsparcia” dla nastolatki. Także portale parentingowe bardzo często organizują różne akcje pomocy nastolatkom, które urodziły dziecko.

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady

Nasze akcje