Gorączka u dziecka utrzymująca się jeden dzień, o ile wynosi mniej niż 38 stopni Celsjusza, nie powinna wzbudzać niepokoju. Jednodniowa gorączka u małych dzieci towarzyszy np. ząbkowaniu u dziecka i z reguły mija samoczynnie. Jeśli gorączka wynosi około 40 stopni należy skontaktować się z lekarzem.

Reklama

Gorączka u dziecka jest sygnałem, że w organizmie rozwija się choroba. Najczęstsze choroby, których pierwszym objawem jest gorączka, to: odra, różyczka, świnka, ospa wietrzna i tzw. trzydniówka, inaczej rumień nagły.

Przyczyny jednodniowej gorączki u dziecka do pierwszego roku życia

Jednodniowa gorączka u niemowlaka (od urodzenia do pierwszego roku życia) występuje w czasie wyżynania się pierwszych zębów. Dziąsła podczas ząbkowania są zaczerwienione i bolą, dlatego dziecko płacze i marudzi. Jeżeli gorączka u dziecka jest umiarkowana, czyli wynosi około 38 stopni Celsjusza, z reguły nie ma powodu do niepokoju. Podwyższona temperatura ciała zazwyczaj ustępuje następnego dnia, a gorączka przebiega bezobjawowo. Z kolei jeśli temperatura sięga ponad 38 stopni Celsjusza, a dziecko ma biegunkę, kaszel lub wymiotuje, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Przyczyny jednodniowej gorączki u dziecka powyżej 1 roku życia

U dzieci starszych np. około 10. roku życia, wysoka gorączka może być efektem udaru słonecznego. Przebywanie na słońcu bez okrycia głowy, gdy temperatura powietrza sięga ponad 25 stopni Celsjusza, może doprowadzić do przegrzania organizmu i wystąpienia jednodniowej gorączki. Zdarza się również, że podwyższona temperatura ciała (powyżej 38 stopni Celsjusza) może wystąpić po wzmożonym wysiłku fizycznym, np. po 90 minutach biegania po boisku piłkarskim.

Zobacz także

Jednodniowa gorączka u dziecka – postępowanie

Jeżeli gorączka u dziecka jest umiarkowana, czyli poniżej 39 stopni Celsjusza, warto sięgnąć po naturalne metody zmniejszające temperaturę ciała np. kąpiel w chłodnej wodzie (o 2 stopnie niższej niż temperatura ciała malucha) oraz okłady z mokrej gazy na czoło i klatkę piersiową. Kiedy te metody nie skutkują, można podać dziecku lek przeciwgorączkowy, np. paracetamol dostępny w czopkach, syropie oraz tabletkach.

Gorączka u dziecka powyżej 40 stopni Celsjusza

Kiedy temperatura ciała przekroczy 39 stopni Celsjusza, mówi się o wysokiej gorączce. Temperatura powyżej 40 st. Celsjusza jest już niebezpieczna, w szczególności dla dziecka poniżej 6 miesiąca życia. Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, gdy rodzic zauważy u malucha takie objawy, jak: drgawki na ciele, sztywność karku uniemożliwiającą pochylenie głowy, oraz jeśli gorączka utrzymuje się dłużej niż 3 dni.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama