Pierwszy wózek dla dziecka – czym kierować się przy wyborze

Pusty wózek dla dziecka stoi na zewnątrz.
Fot. ©tataks/Fotolia.com

Pierwszy wózek jest ważnym elementem wyprawki dla noworodka. Przy wyborze warto wziąć pod uwagę sposób, w jaki ma on być użytkowany, a także jak długo ma posłużyć dziecku. Od tego będzie zależało m.in. to, jakie będzie on miał koła. Niektóre wózki mogą służyć zarówno jako gondola, jak i jako spacerówka. Dzięki temu dziecko można w nich wozić także wtedy, kiedy już jest w stanie przez dłuższy czas przebywać w pozycji siedzącej.

 

Aby wózek służył przez długi czas, warto konserwować jego koła i stelaż, oczyszczać je z piasku oraz stosować smary, które zapobiegają korozji.

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: piaskowa babka cytrynowa

Po jakim terenie będzie jeździł wózek

Osoby mieszkające w okolicy, w której nawierzchnia jest równa i wybetonowana, mogą wybrać wózek o niedużych kołach z lekkiej pianki. Może on mieć trzy koła, dzięki temu łatwiej będzie nim manewrować na niewielkiej przestrzeni. Jeżeli natomiast na spacery z dzieckiem będą często wybierane w miejsca, w których podłoże jest nierówne i wyboiste, lepiej, żeby wózek miał dwa amortyzowane, duże tylne oraz dwa małe, skrętne koła przednie.

Czy wózek będzie trzeba znosić po schodach i transportować samochodem

Sam wózek z gondolą może ważyć nawet 25 kg, a do tego należy jeszcze doliczyć wagę dziecka i niezbędnych podczas spaceru akcesoriów. Osoby, które mieszkają w bloku bez windy, i będą musiały często znosić i wnosić wózek po schodach, powinny raczej wybierać wózki lżejsze, najlepiej z aluminiowym stelażem. Dla dzieci ważących maksymalnie 13 kg dostępne są wózki ważące zaledwie 4-7 kg.

Jeśli wózek będzie trzeba przewozić samochodem, warto wybrać taki, który można łatwo i szybko złożyć, a jego koła odkręcić. Ważnym kryterium wyboru będzie również wielkość elementów, których złożyć się nie da, np. gondoli. Powinny one zmieścić się do bagażnika samochodu.

Jak długo dziecko ma korzystać z wózka

Jeśli wózek ma służyć dłużej niż przez kilka miesięcy, do momentu, aż dziecko będzie samodzielnie siadało i wytrzymywało w tej pozycji przez dłuższy czas, warto wybrać wózek wielofunkcyjny. Taki wózek ma gondolę, ale można łatwo zmienić go w spacerówkę. Dzięki temu można będzie wozić nim na spacery dziecko przez ok. 3 lata.

Dodatkowe wyposażenie wózka

Dodatkowe elementy wózka sprawią, że bez obaw będzie można wychodzić z dzieckiem na spacery zarówno w słoneczne, jak i deszczowe dni. Na deszcz i śnieg przyda się folia przeciwdeszczowa. W zimniejsze dni warto wyłożyć gondolę wózka ciepłym śpiworem. W ciepłe dni, kiedy atakują komary, wózek można natomiast osłonić moskitierą.


Drogi Użytkowniku,
chcemy Cię lepiej poznać, by robić dla Ciebie jeszcze lepszy serwis!
Wystarczy kilka minut, by wypełnić naszą ankietę. Zapraszamy!

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady