dzieci leżące na śniegu
©dina777/Fotolia.com

Podczas ferii w mieście warto skorzystać z licznych atrakcji, które oferuje miasto. Można więc nauczyć się gry w szachy lub sztuki walki. Wiele szkół proponuje też zajęcia w swoich placówkach. Dobrym rozwiązaniem są też półkolonie, które zapewniają dziecku opiekę i rozrywkę przez wyspecjalizowanych pedagogów. Warto poświęcić też ten czas na zrobienie rzeczy z dzieckiem, na które wcześniej nie było czasu.

 

Ferie to czas odpoczynku, ale też nowych doświadczeń. Często rodzice nie mogą wyjechać na dłuższą wycieczkę, więc trzeba szukać rozrywki w mieście. Jednak w każdym miejscu można znaleźć ciekawe atrakcje. Miasta oferują wiele ciekawych sposobów spędzania czasu w ferie.

Atrakcje zimy w mieście

Od dłuższego czasu dużą popularnością cieszy się akcja Zima w mieście. Są to różne zajęcia organizowane przez domy kultury większych miast w Polsce. Najczęściej w czasie ferii wszystkie te atrakcje są darmowe lub prowadzone za niewielką opłatą. W tym czasie najmłodsi mogą zdobyć nowe umiejętności, takie jak lepienie garnków, lekcje śpiewu lub grupowe wyjścia do kina. W szkołach prowadzone są często kursy ze sztuk walki, np. karate kyokushin. Popularnością cieszą się kursy tańca towarzyskiego. Jest to świetna okazja, by poznać nowych znajomych i uczyć się poprzez zabawę. Szkoły również oferują swoje  zajęcia W ramach zimy w mieście ciekawe zajęcia oferują także szkoły. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla młodszych dzieci, które wolą przebywać w środowisku, które już znają. Dla uczniów z dalszych miejscowości, szkoły zapewniają również noclegi. W wielu miastach, baseny oferują darmową usługę dla dzieci, co jest świetną okazją do nauki pływania. Liczne galerie przygotowują też wystawy dla najmłodszych. Warto się zainteresować tą ofertą, ponieważ jest to okazja do zapoznania dziecka z podstawowymi elementami sztuki. Na przykład w Lublinie na okres ferii jest otwarta galeria pt. Ptaki Lubelszczyzny. Warto więc zainteresować się Zimą w mieście już teraz, ponieważ wiele miejsc ma przedwczesne zapisy, a przez to liczba miejsc na niektóre atrakcje jest ograniczona.

Półkolonie jako sposób spędzania ferii w mieście

Gdy rodzice nie mogą wziąć urlopu w czasie ferii, świetnym rozwiązaniem są zimowe półkolonie. To różnego rodzaju zajęcia organizowane w miejscu zamieszkania. Gdy rodzic wychodzi do pracy, odprowadza dziecko do placówki, która zapewnia mu opiekę, wyżywienie i zabawę. Najczęściej półkolonie mają tematy przewodnie, takie jak fotografia, sport czy kuchnia. Dziecko może też nauczyć się gry w szachy, podstaw angielskiego lub rozwijania zdolności interpersonalnych. Jest to doskonała okazja, aby dzieci nie siedziały same w domu w okresie ferii. W czasie półkolonii, najmłodsi są objęci fachową opieką grupy pedagogów i psychologów. Rodzic może też spędzić dużo więcej czasu z dzieckiem, niż gdyby wyjechało na kolonie poza miasto. Jest to też odskocznia od korzystania z komputera i telewizji, ponieważ w ramach półkolonii, dzieci bawią się w chowanego, podchody lub walki na śnieżki.  Tygodniowy koszt to około 500 zł, jednak wiele miast oferuje dofinansowania.

Nadrabianie zaległości w ferie

Ferie zimowe są też świetną okazją do zrobienia z dzieckiem rzeczy, na które wcześniej nie było czasu. Warto więc wybrać się wspólnie na lodowisko, sanki lub narty. Miasto oferuje liczne zniżki na sporty zimowe w czasie ferii. Dobrze jest poświęcić ten czas na zajęcia, które nie wymagają korzystania z elektroniki. Warto więc spędzić wolne na wspólnym czytaniu książek lub urządzaniu wieczorów z grami planszowymi. Te zajęcia rozwijają zdolności dziecka oraz tworzą bliższą relację z rodzicem.