Niedorozwój umysłowy i fizyczny, zaburzenia neurologiczne i charakterystyczny wygląd – tym objawia się u dziecka to, że jego matka w trakcie ciąży piła alkohol.

Reklama

Dziecko z FAS, czyli alkoholowym zespołem płodowym, ma problemy m.in. z koordynacją ruchową, słuchem i przetwarzaniem bodźców.

Fizyczne symptomy alkoholowego zespołu płodowego

Dziecko z FAS można rozpoznać po tym, jak wygląda. Najbardziej charakterystyczne są szeroko rozstawione oczy i słabo wykształcona rynienka podnosowa oraz cienka górna warga. Oprócz tego alkoholowy zespół płodowy można poznać po szerokiej nasadzie nosa i po tym, że nos jest krótki i zadarty. Objawami FAS-u są też opadające powieki, krótkie szpary powiekowe, zez czy słabo rozwinięta szczęka. U dziecka z FAS-em środkowa część twarzy jest płaska. Występują też inne deformacje, w tym uszu, kości i stawów, niedorozwój płytki paznokciowej, nieprawidłowa budowa serca, bardzo mała głowa oraz krótka szyja. Jeśli dziecko ma więcej niż dwie z wymienionych cech, oznacza to, że zostało dotknięte FAS-em.

Niedorozwój mózgu i nerwów – brak koordynacji ruchowej, zaburzenia odczuwania

Dziecko z FAS może mieć niedorozwój mózgu, który uniemożliwia prawidłowe współpracowanie obu półkul. Przez to dziecko ma nieskoordynowane ruchy, jest niezdarne, ma problemy z utrzymaniem równowagi, a informacje między półkulami mózgu są wymieniane nieefektywnie. Skutkuje to tym, że dziecko z FAS nie potrafi wyciągać wniosków i uczyć się z sytuacji, których było uczestnikiem, nie jest też w stanie przewidzieć konsekwencji swoich słów ani czynów. Niewłaściwy rozwój mózgu w okresie życia płodowego sprawia, że dziecko niewłaściwie będzie przetwarzało bodźce i nie będzie potrafiło zapanować nad impulsami, np. seksualnymi. Dziecko z FAS ma bardzo dużą odporność na ból, a oprócz tego zauważalne są u niego zaburzenia smaku, węchu, słuchu i wzroku. Alkoholowy zespół płodowy powoduje, że dziecko nie rozróżnia nawet, czy jest głodne bądź spragnione, czy nie. Innymi skutkami niedorozwoju mózgu są m.in. słaba orientacja w przestrzeni, problem ze zrozumieniem kierunków, problemy z pamięcią i brak zdolności myślenia analitycznego. Dziecko z FAS ma również kłopot ze zrozumieniem pojęć abstrakcyjnych, oceną sytuacji, zrozumieniem żartów czy intonacji i uczuć osoby mówiącej. Zaburzenia w ośrodkowym układzie nerwowym mogą być na tyle duże, że małe dziecko stanowi dla siebie zagrożenie, np. przez zaburzenia poznawcze i sensoryczne.

Zobacz także

Społeczne trudności dziecka z FAS

Fizyczne i umysłowe braki powodują, że dziecko z FAS staje się wykluczone społecznie. Ma trudności w odnalezieniu się wśród rówieśników i najbliższych, często nawet nie umie odróżnić i nazwać relacji międzyludzkich. Zaburzenia spowodowane niedorozwojem mózgu nie tylko uniemożliwiają znalezienie pracy czy nawiązanie trwałych związków z innymi ludźmi, ale też mogę prowadzić do konfliktów z prawem – zwłaszcza niemoc w przewidywaniu skutków swoich działań. Dziecko z FAS ma też problemy z samokontrolą i motywacją. Jest zamknięte w sobie, impulsywne, łatwo wpada w złość, ma problemy z przyswajaniem wiedzy. Alkoholowy zespół płodowy sprzyja skłonnościom do chorób psychicznych, depresji, uzależnień oraz samookaleczania.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama