Dekoracja stołu na chrzest
© ruslan_iefremov/Fotolia.com

Dekoracja stołu na chrzciny może uwzględniać dziecięce motywy, np. kolorowe serwetki, figurki bobasów czy balony z nadrukami albo girlandy. Popularne jest też używanie do dekoracji elementów różowych bądź niebieskich w zależności od płci dziecka. Tło dla wszelkich ozdób powinna stanowić biel.

Różowe i niebieskie dekoracje stołu na chrzest

Stół na przyjęcie z okazji chrztu można udekorować na biało, wprowadzając różowe albo niebieskie elementy. Różowe dodatki stosuje się w przypadku dziewczynek, a niebieskie – gdy chrzczony był chłopiec. Żeby zaakcentować płeć dziecka, ale nie przesadzić z liczbą kolorów, tylko niektóre detale powinny wyróżniać się na białym tle. Dekoracja stołu na chrzciny może składać się m.in. z kolorowych serwetek albo bukietów z żywych kwiatów. Dobrym wyborem będzie też ozdobne szkło np. ze świecami albo innymi dodatkami, w tym wstążkami. Na środku stołu może znaleźć się aranżacja biało-różowa albo biało-niebieska z wykorzystaniem błyszczących elementów albo świec.

Serwetki w kształcie dziecięcych ubranek i kolorowe konfetti

Dekoracje stołu na chrzest mogą podkreślić charakter imprezy, jeśli użyte zostaną serwetki nie tylko w kolorze odpowiadającym płci dziecka, ale też złożone w kształt dziecięcych ubranek. W sklepach dostępne jest też wielokolorowe konfetti w kształcie wózków dziecięcych, serduszek i innych. Można użyć go do ozdobienia przestrzeni na środku stołu albo wokół nakryć. Dekoracja stołu na chrzest nie powinna być przesadzona, więc jeśli pojawiają się świece i kwiaty czy błyszczące elementy, lepiej zrezygnować z dodawania konfetti.

Upominki dla gości

Panuje zwyczaj, że gościom wręczane są małe upominki z napisem czy karteczką dotyczącymi wydarzenia, np. „Chrzest Mateusza, 26.12.2015 r.”. Mogą to być figurki aniołków, serduszka czy słodkości w kształcie wózka dziecięcego. Prezenty w podziękowaniu za przybycie powinny być ładnie zapakowane, tak by również stanowiły dekoracje stołu na chrzciny. Można je zafoliować i przewiązać kolorową wstążką albo umieścić w malutkich, eleganckich pudełkach. Umieszcza się je przy nakryciach, zazwyczaj obok lub nawet na talerzu.

Dekoracja nad stołem – uwaga na ogień

Ozdobić można nie tylko sam stół, ale też przestrzeń nad nim, używając np. balonów z nadrukami czy girland z kształtami kojarzącymi się z małym dzieckiem. Należy przy tym uważać, by dekoracje te nie przeszkadzały gościom i nie znajdowały się w pobliżu zapalonych świec.