Czym jest hipotrofia płodu? Rodzaje, przyczyny i sposoby leczenia tego schorzenia

Kobieta w ciąży przykłada do brzucha zdjęcie USG.
Fot. ©michaladamski/Fotolia.com

Hipotrofia jest spowolnieniem wzrostu dziecka podczas życia płodowego. Do niskiej wagi płodu może przyczyniać się przyjmowanie antybiotyków, palenie papierosów w ciąży, nadciśnienie tętnicze, wady serca oraz niedokrwistość. Wyróżnia się: hipotrofię symetryczną, pojawiającą się przed 20. tygodniem ciąży oraz hipotrofię asymetryczną, która występuje po 20. tygodniu ciąży.

 

Hipotrofia jest nieprawidłowością w rozwoju płodu. Jednakże w niektórych przypadkach, np. ciąży bliźniaczej nie stanowi ona odstępstwa od normy.

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl - Wegański żurek

 

Hipotrofia symetryczna i asymetryczna

 

Wyodrębnia się dwa podstawowe typy spowolnienia wzrostu dziecka podczas życia płodowego. Jednym z nich jest hipotrofia symetryczna, która rozpoczyna się w II trymestrze ciąży. W takim przypadku płód ma mniejszy obwód brzucha i głowy. Ten rodzaj schorzenia spowodowany jest mutacjami genetycznymi oraz infekcjami wewnątrzmacicznymi. Drugim typem hipotrofii jest hipotrofia asymetryczna, która pojawia się pomiędzy II a III trymestrem ciąży. Skutkuje ona niską wagą urodzeniową dziecka, które ma nieproporcjonalne dużą głowę w stosunku do reszty ciała. Ten typ hipotrofii jest częstszy – występuje u 70-80% wszystkich przypadków niskiej wagi płodu.

 

Hipotrofia – przyczyny

 

Przyczyny hipotrofii mogą być wewnętrzne – płodowe oraz zewnętrzne – łożyskowe i matczyne. Wśród pierwszych można wymienić: mutacje genetyczne, bezmózgowie, zespół Pottera oraz agenazję trzustki. Niebezpieczne dla rozwoju płodu mogą być również infekcje wewnątrzmaciczne. Z kolei do łożyskowych przyczyn hipotrofii można zaliczyć: wady w budowie pępowiny, zakrzepicę żyły pępkowej oraz krwiaki łożyskowe. Wyróżnia się także czynniki matczyne: choroby (nadciśnienie tętnicze, wady serca, anemię) i infekcje (różyczkę, toksoplazmozę, opryszczkę oraz ospę wietrzną)

 

Hipotrofia – sposoby leczenia

 

Diagnostyka hipotrofii polega na wykonaniu badania USG oraz morfologii krwi. Spowolnienie wzrostu płodu nie jest stanem bezpośrednio zagrażającym jego życiu. W takim przypadku ustala się optymalny termin zakończenia ciąży (zazwyczaj poród należy wywoływać mechanicznie) oraz monitoruje się stan matki i dziecka. Oprócz tego kobiecie w ciąży zaleca się wzbogacenie diety o produkty bogate w kwas foliowy, witaminę C oraz magnez.

Drogi Użytkowniku,
chcemy Cię lepiej poznać, by robić dla Ciebie jeszcze lepszy serwis!
Wystarczy kilka minut, by wypełnić naszą ankietę. Zapraszamy!

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady