Umiejętności przedszkolaka: fizyczne i społeczne

Uśmiechnięta dziewczynka
Fot. Image by LifetimeStock.com

Przedszkolak powinien umieć samodzielnie umyć się, korzystać z toalety, posprzątać, czy ubrać z niewielką tylko pomocą starszych.

 

Przedszkolak czyli dziecko w wielu 4-6 lat, przeżywa bardzo spektakularne okresy buntu, który pomagają mu dostosować się i zsocjalizować z otoczeniem. W tym czasie dziecko potrafi już jasno powiedzieć czego potrzebuje, wyrazić swoje obawy, poczynić plany, podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Rozwój fizyczny nie przebiega tak bardzo dynamicznie jak w okresie poniemowlęcym, ale cechuje go w dalszym ciągu duże natężenie.

POLECAMY: Kasia gotuje z Polki.pl: jak zrobić ciasto na pierogi

Rozwój fizyczny przedszkolaka

Dziecko w wieku 5 lat wchodzi w tzw. złoty okres rozwoju motorycznego, na który przypada większość umiejętności ruchowych. W tym czasie może nauczyć się np. jeździć na rowerze, rolkach lub pływać. Z łatwością uczy się kilku rzeczy jednocześnie. Ponieważ jego zachowanie w główniej mierze determinuje aktywność fizyczna doskonali ono swoje umiejętności motoryczne, jego ruchy stają się bardziej precyzyjne. Przedszkolak potrafi wykonać czynności tzw. samoobsługowe, takie jak mycie się, korzystanie z toalety, ubieranie się (w tym zapinanie guzików i sznurowanie butów), jedzenie, a nawet przygotowanie mało skomplikowanego posiłku czy sprzątanie.

Umiejętności społeczne przedszkolaka

Dzieci czteroletnie potrafią już powiązać czynność uwagi z zapamiętywaniem. Przedszkolaki mają zasób około 16 tysięcy słów, dzięki którym mogą zadawać coraz bardziej skomplikowane pytania. Dziecko wtedy zaczyna być skłonne do samokontroli, dzięki czemu jest w stanie powstrzymać się od natychmiastowych reakcji na bodźce. W wieku 4-5 lat maluch przystosowuje się już do panujących norm, zakazów i nakazów, rozumie skąd wynikają niektóre ograniczenia. Stopniowo usamodzielnia się i oddala od rodziców na rzecz grupy rówieśniczej. Dziecko jest bardzo ciekawe świata, wszędzie chce zajrzeć, o wszystko zapytać. Przedszkolaki potrafią rozwiązywać zadania logiczno-matematyczne. Bunt czterolatka, jaki wówczas ma miejsce, to przede wszystkim manifestowanie niezależności i notoryczne używanie słowa „nie”. Maluch jest nieznośny dla otoczenia tak samo, jak sam dla siebie. Często bardzo emocjonalnie i nieadekwatnie reaguje na rozmaite sytuacje. Zdarzają się awantury a nawet szczypanie czy kopanie. Swoją agresję dziecko kieruje wówczas przede wszystkim na rodziców i opiekunów – babcie, starsze rodzeństwo – na wszystkie osoby, które stosują wobec niego jakiekolwiek zakazy.


Drogi Użytkowniku,
chcemy Cię lepiej poznać, by robić dla Ciebie jeszcze lepszy serwis!
Wystarczy kilka minut, by wypełnić naszą ankietę. Zapraszamy!

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady