gry planszowe
©Jitka Svetnickova/Fotolia.com

Do grona 5 najlepszych gier planszowych należy zaliczyć „Małych detektywów”- celem gry jest odkrycie przedmiotów z tajemniczej skrzyni oraz „Dobble” – dynamiczną grę karcianą. Warto zwrócić uwagę też na „Pędzące żółwie”, grę uznaną za najlepszą w 2005 roku oraz „Małego księcia” – gra polega na budowaniu własnej planety. Ciekawą propozycją jest też „Babidi bum” - akcja toczy się w świecie Disneya.

Gry planszowe są świetnym pomysłem na zabawę z dzieckiem, ponieważ nie tylko stanowią dobra rozrywkę, ale też poprawiają koncentrację, pamięć i wyobraźnię. Oto lista najciekawszych gier dla dziecka 4-8 letniego.

„Mali detektywi” – gra planszowa dla dzieci od 3 lat

W zestawie gry „Mali detektywi” jest 12 przedmiotów w 2 egzemplarzach. Na początku dobiera się losowe 3 przedmioty i chowa w magicznej skrzyni. Pozostałe obiekty wykłada się na planszy obrazkiem do dołu. Celem zabawy jest odgadnięcie, co konkretnie znajduje się w skrzyni. W swojej turze gracz może odsłonić max. 2 kartoniki. Gra polega na zapamiętywaniu odkrytych przedmiotów w bardzo krótkim czasie. Wszystkim zależy na odkryciu zawartości skrzyni, więc osiągnięcie tego celu wymaga współpracy. „Mali detektywi” to gra, która opiera się na kooperacji. Zabawa wzbudza wiele emocji, a losowe rozmieszczenie przedmiotów wywołuje zaskoczenie. Gra jest przeznaczona dla dzieci powyżej 3. roku życia.

„Dobble” – dynamiczna gra karciana

Gra „Dobble” składa się z 55 kart, na każdej z nich jest 8 różnych symboli. Każda z kart łączy się z innymi tylko jednym symbolem. Celem zabawy jest odnalezienie pasujących elementów. Nie jest to jednak proste. Symbole są często odwrócone, pomniejszone i na pozór niewidoczne. Gra ma 5 wariantów, z czego najpopularniejszym jest STUDNIA. W tej wersji podaje się wszystkie karty graczom, a jedną wykłada się na środek. Uczestnicy mają za zadanie znaleźć wspólny symbol z wyłożoną kartą i przykryć nią swoją. Wygrywa ten, kto pierwszy pozbędzie się wszystkich kart. Jest to dynamiczna gra – odpowiednia dla dzieci powyżej 3. roku życia.

„Pędzące żółwie” – Najlepsza Gra Dziecięca 2005 Roku

„Pędzące żółwie” to gra polegająca na wyścigu różnokolorowych żółwi, których celem jest dostanie się do sałaty. Pierwszym krokiem jest wybranie koloru żółwia, jednak ta informacja zostaje tajemnicą do końca rozgrywki. Początek gry zaczyna się od rozdania 5 kart uczestnikom i ustawienia 5 żółwi na linię startu. Każdy w swojej kolejce przesuwa wybrane żółwie do przodu. Na jednym polu może stać kilka zwierzątek na raz, więc poruszanie swojego żółwia, przemieszcza też inne. Wygrywa ten, którego żółw dojdzie do mety jako pierwszy. Gra otrzymała nagrodę Najlepszej Dziecięcej Gry Roku 2005.

„Mały książę” – budowa własnej planety

„Mały książę” to gra polegająca na budowaniu planety z dostępnych elementów. Każdy kafelek określa element planety, np. zwierzęta lub wulkany. Gracze otrzymują też postacie za osiągnięte cele, np latarnik za dużą największą ilość latarni. Po zbudowaniu planety następuje podliczenie punktów i ustalenie zwycięzcy. Proste zasady i piękne grafiki pochodzące z oryginalnej książki (o tym samym tytule) sprawiają, że gra jest idealna dla dzieci już od 4 lat.

„Babidi bum” – gra w świecie Disneya

”Babidi bum” to gra planszowa przeznaczona głównie dla dziewczynek. Ma baśniową stylistykę, w której udział biorą postaci z Disneya – Kopciuszek, Aurora czy Roszpunka. Gracze wcielają się w role myszek, które mają sprawić, aby Kopciuszek spotkał się z Księciem. W tym celu uczestnicy muszą m.in. wybrać kule z magicznego piasku, uszyć sukienkę lub posprzątać garderobę po kocie Lucyferze. Należy jednak pamiętać, że trzeba to wykonać zanim wybije godzina 12.

Zobacz też, jakie gry karciane są najpopularniejsze na imprezach.