Ciekawymi hobby dla domatorów są: rękodzieło, ogrodnictwo oraz pisanie bloga. Jeśli wolisz ruch na świeżym powietrzu, wybierz geocaching lub rekonstrukcję historyczną. Ze znajomymi możesz zajmować się grami planszowymi lub RPG.

Reklama

Ciekawa pasja pomoże zrelaksować się, odstresować i oderwać od codziennych obowiązków. Hobby można zajmować się w domu lub dołączyć do istniejącej grupy pasjonatów.

Geocaching: ciekawe hobby dla poszukiwaczy skarbów

Geocaching to rodzaj gry terenowej, podczas której szuka się ukrytych skrzynek. Są one zlokalizowane na terytorium całej Polski oraz za granicą. W skrzynkach znajduje się dziennik odwiedzin, do którego należy się wpisać, oraz drobne upominki, na przykład cukierki. Współrzędne geograficzne miejsca skrytek są podane na stronach internetowych poświęconych geocachingowi, a poszukiwań można dokonywać za pośrednictwem nawigacji GPS. Zabawa zyskuje coraz większą popularność, w Polsce istnieje już ponad 32 tysiące skrzynek.

Ogrodnictwo: w ogrodzie, na balkonie, w domu

Ogrodnictwo nie wymaga dostępu do gruntu, wystarczą donice, rośliny i parapet lub balkon. W domu można hodować kwiaty, zioła, owoce i warzywa. Wystarczy pamiętać o ich regularnym nawadnianiu i nawożeniu. Popularnością cieszy się uprawa truskawek, poziomek, szpinaku, rzeżuchy, marchewki, cebuli, papryki chili i pomidorów. Hodowla roślin staje się coraz bardziej popularna w miastach, w których dostęp do świeżych i ekologicznych roślin jest utrudniony.

Zobacz także

Gry planszowe: hobby na spotkania towarzyskie

Gry planszowe są popularne, zarówno wśród młodzieży, jak i dorosłych. Dzięki tej formie rozrywki można zintegrować się z grupą, zdobyć wiedzę z różnych dziedzin oraz rozwinąć logiczne myślenie i koncentrację. Planszówki to doskonały pomysł na domówkę ze znajomymi lub wieczór w gronie rodzinnym, są też takie, które umożliwiają grę w pojedynkę. Cena jednej gry planszowej dla dorosłych waha się od 50 do 300 złotych.

Rekonstrukcja historyczna: wiedza historyczna i zabawa na świeżym powietrzu

Rekonstrukcja historyczna to odtwarzanie wydarzeń z przeszłości. Zwykle, jako najbardziej widowiskowe, odtwarzane są wielkie i słynne bitwy. Niezbędne w tym celu są stroje, przedmioty i rekwizyty z danej epoki oraz wiedza historyczna. W ten sposób można rzetelnie odtworzyć wydarzenia sprzed kilku wieków, na przykład bitwę pod Grunwaldem. Występy grup rekonstrukcyjnych często są oglądane przez publiczność. Rekonstruktorzy często specjalizują się też w rękodziele historycznym: tkaniu materiałów na krosnach, farbiarstwie, wykuwaniu broni tradycyjnymi technikami, garncarstwie.

Rękodzieło, czyli handmade: hobby, na którym można zarabiać

Rękodzieło polega na tworzeniu przedmiotów własnoręcznie, z dostępnych surowców. Od rękodzieła historycznego, opisanego wyżej, różni się tym, że przy rekonstrukcji używa się jedynie dostępnych w danej epoce narzędzi. Zwykłe rękodzieło nie narzuca takich ograniczeń. Można zająć się przygotowywaniem bransoletek z muliny, kolczyków z drewnianych koralików oraz przerabianiem ubrań. Swoje wyroby można potem na przykład sprzedawać przez internet.

Ciekawym hobby jest też renowacja starych mebli lub wykonywanie nowych np. z palet (linkowanie!). Zainteresowaniem wielu osób cieszy się również technika decoupage, polegająca na oklejaniu różnych przedmiotów kawałkami papieru lub serwetek.

Pisanie bloga – hobby społeczne w domu

Każdy użytkownik Internetu może dać upust swoim emocjom i rozpocząć pisanie bloga. Ten rodzaj hobby świetnie sprawdzi się u osób z zacięciem dziennikarskim, publicystycznym i literackim oraz u specjalistów w jakiejś dziedzinie, na przykład w gotowaniu czy odchudzaniu. Artyści również mogą pochwalić się swoją twórczością na blogu, publikując wiersze, piosenki, rysunki i fotografie.

Czytelnicy bloga tworzą zwykle pewną małą społeczność: komentują wpisy, wchodzą z autorem polemiki lub uzupełniają jego artykuły na podstawie własnych doświadczeń. To sposób na poznanie nowych ludzi, którzy mają podobne zainteresowania.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama