Zaparowane szyby w samochodzie – jak sobie z tym poradzić?

Zaparowana szybka w samochodzie.
Fot. ©avtk/Fotolia.com

Sposobem na odparowanie szyb w samochodzie jest umieszczenie pochłaniacza wilgoci, który zbiera kropelki wody w kabinie. Aby odparować okna w aucie, dobrze jest też włączyć ciepły nawiew oraz ustawić wentylację na obieg zewnętrzny. Warto również stosować naturalne i chemiczne preparaty do szyb.

 

Zaparowane szyby w samochodzie stanowią zagrożenie podczas jazdy. Kierowca nie widzi dokładnie pieszych ani innych pojazdów na jezdni.


CIĄG DALSZY ARTYKUŁU POD WIDEO

POLECAMY: W życiu Joasi w „M jak miłość” pojawi się nowy przystojniak! Basia Kurdej-Szatan zdradziła nam szczegóły!

Źródło: Anna Robak, Stanisław Dziadowiec

Dlaczego parują szyby w samochodach?

Częstą przyczyną zaparowanych szyb jest zapchany filtr kabinowy. Jest to urządzenie, które zbiera zanieczyszczenia z powietrza oraz neutralizuje zapachy wewnątrz pojazdu. W czasie jazdy po polnych drogach zbiera się na nim więcej brudu. Filtr kabinowy jest siedliskiem bakterii, grzybów i pleśni, dlatego tak ważna jest jego regularna wymiana podczas przeglądu samochodu, czyli co 1 lub 2 lata. Nowy element wraz z montażem kosztuje około 100 zł.

Zimą samochód narażony jest na większą wilgoć w powietrzu. Wsiadając wnosi się śnieg, który po krótkiej jeździe zaczyna topnieć, parować, a następnie w postaci rosy osadzać się na szybach. Wilgoć może dostawać się też z zewnątrz poprzez uszczelki w drzwiach i klapie bagażnika.

Sposoby na zaparowane szyby: obieg zewnętrzny, nawiew ciepłego powietrza

W zimie podczas długiej jazdy często stosuje się obieg wewnętrzny. Włącza się go, aby nie czuć spalin samochodów, jednak brak dopływy świeżego powietrza podnosi wilgotność, a wilgoć skrapla się na zimnych szybach. Aby temu zaradzić pomaga zmiana obiegu na zewnętrzny. Trzeba też ustawić mocny nadmuch ciepłego powietrza na przednią szybę. Pomocne jest też włączenie klimatyzacji, która osusza powietrze.

Pochłaniacz wilgoci – metoda odparowania szyb

Pochłaniacz wilgoci to świetny sposób na odparowanie szyb w samochodzie. Jest to mały przedmiot, który kładzie się wewnątrz pojazdu. Najczęściej ma on postać woreczka z otworami i zawiera higroskopijny granulat pochodzenia naturalnego. Pochłaniacz zbiera wilgoć z wnętrza kabiny, dzięki czemu szyby są przejrzyste już po kilku minutach jazdy. Ta metoda umożliwia wyłączanie nadmuchu na szyby, co wiąże się z mniejszym zużyciem paliwa.

Suszenie mokrych elementów pojazdu – sposób na zaparowane szyby

Welurowe dywaniki w aucie to materiał, który pochłania wilgoć i zwiększa zaparowanie szyb. Zimą należy wymienić je na gumowe, które łatwiej jest wyczyścić, np. suszarką lub szczotką. Jeśli samochód stoi w garażu, dobrym sposobem jest zostawienie lekko uchylonych okien w celu lepszej cyrkulacji powietrza i wysuszenia mokrych elementów pojazdu.

Naturalne i chemiczne preparaty do szyb

Jeśli nic nie pomaga, dobrze jest zaopatrzyć się w preparaty do szyb, które zapobiegają osadzaniu się pary wodnej. Są one dostępne w sklepach samochodowych i stacjach benzynowych. Ciekawym pomysłem jest też zawinięcie soli kuchennej w cienki materiał, np. chustkę. Ściereczka z solą w środku pochłania wilgoć. Można nią przecierać szyby raz na tydzień.


Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady