Wyprawka dla szczeniaka, czyli jak przygotować się na pojawienie się psa w domu

Mały pies leży na plecach.
Fot. ©otsphoto/Fotolia.com

Szczeniak w domu to radość, ale i odpowiedzialność – warto więc zadbać o nowego członka rodziny, kupując mu wyprawkę. Szczeniak je, śpi, bawi się i chodzi na spacery, więc w domu nie może zabraknąć psiej karmy, legowiska, gryzaków oraz obroży i smyczy.

 

W domu, w którym pojawił się pies, dobrze, by znalazł się duży zapas gazet. Przydadzą się na początku, gdy szczeniak będzie uczył się czystości. Makulatura jednak przesiąka i jeśli pupil wciąż będzie załatwił się w domu, można zaopatrzyć się w psią kuwetę, bardziej płaską niż kocia, z wymiennym wkładem absorbującym wilgoć.

POLECAMY: Kacper Kuszewski będzie jurorem w kolejnej edycji show "Twoja Twarz Brzmi Znajomo"?

Źródło: Ania Robak, Gary Muvaut

Miękkie legowisko do spania

Ze względów higienicznych, dobrze jest, gdy da się zdjąć pokrowiec z legowiska i go wyprać. Funkcjonalne są miękkie posłania, np. z gąbki. Raczej unika się wiklinowych legowisk, z tego względu, że pies gryząc je, może zadławić się kawałkiem gałęzi. Małym rasom psów, np. buldogom francuskim, maltańczykom, pekińczykom, yorkom, można kupić posłanie, w którym zmieści się jak dorośnie. Większym rasom, jak np. owczarkom, dogom niemieckim, bernardynom, na czas „dzieciństwa” warto kupić mniejsze legowisko, a z czasem większe. Szczeniak będzie czuł się bardziej komfortowo na mniejszym legowisku. Na posłanie można położyć koc lub ręcznik.

Miska dla psa na wodę i pokarm

Dwie miski – na wodę i jedzenie – wystarczą. Szczeniaki są z reguły jeszcze nieporadne, dlatego przy zakupie miski warto wybierać te bardziej stabilne, np. stalowe, ceramiczne, najlepiej z gumą antypoślizgową na spodzie. Wielkość dobiera się tak, by wyznaczona porcja psiego jedzenia zajmowała około połowę naczynia. Psom o długich uszach, np. spanielom, można kupić miskę stożkową. Dzięki temu uszy szczeniaka nie będą moczyć się w wodzie czy brudzić w jedzeniu.

Karma i psie witaminy

Psie jedzenie najlepiej dopasować do wieku szczeniaka. Na opakowaniach karmy suchej czy mokrej napisane jest od jakiego wieku, można dany produkt podawać. Wybierając psa z hodowli, warto dopytać, jaką karmą był do tej pory karmiony. Po konsultacji z hodowcą lub weterynarzem można podawać psu odżywki witaminowe, dostępne najczęściej w tabletkach.

Parciana obrożna i smycz dla psa

Obroża dla szczeniaka powinna być lekka i wygodna, np. z taśmy parcianej, zapinana na metalową sprzączkę. Jest miękka i szczeniakowi będzie w niej wygodnie. Nawet, jeśli nowi właściciele mają duże podwórko i nie ma potrzeby wyprowadzania psa na spacer, warto mieć w domu smycz. Przyda się ona, gdy będzie trzeba pojechać do weterynarza. Smycz automatyczną dobiera się do wagi psa. Smycze ze sznurka lub liny są bardzo wytrzymałe – przydadzą się do wyprowadzania silnego i żywiołowego psa.

Zabawki dla psa: gryzaki, piłki, sznurki

Chcąc oszczędzić buty lub meble, warto kupić psu kilka zabawek lub zrobić je z domowych przedmiotów. Psy mogą bawić się, np. starą piłką czy kawałkiem grubego sznurka. Gotowe gryzaki do kupienia w sklepach spożywczych lub zoologicznych, to np. kości z prasowanej skóry lub suszone uszy. 


Drogi Użytkowniku,
chcemy Cię lepiej poznać, by robić dla Ciebie jeszcze lepszy serwis!
Wystarczy kilka minut, by wypełnić naszą ankietę. Zapraszamy!

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady