Kiełkownica oraz patelnia beztłuszczowa - akcesoria kuchenne, które warto mieć w domu

Patelnia na blacie.
Fot. ©MIGUEL GARCIA SAAVED/Fotolia.com

Gadżety do kuchni powinny być użyteczne dla domowników. Fani zdrowego jedzenia mogą zaopatrzyć się w kiełkownicę, która pomoże wyhodować kiełki. Cena urządzenia wynosi kilkadziesiąt złotych. W domu warto mieć również patelnię o nieprzywierającej powłoce, np. teflonową. Dzięki niej podczas smażenia potraw nie będzie trzeba dodawać do nich tłuszczu.

 

Blender kielichowy to wyjątkowo przydatny sprzęt kuchenny. Dzięki niemu można szybko przyrządzić zdrowe koktajle owocowo-warzywne, sosy, kremy, masła, pasty kanapkowe, masy na ciasta i placki, a także kremowe zupy.


CIĄG DALSZY ARTYKUŁU POD WIDEO

POLECAMY: W życiu Joasi w „M jak miłość” pojawi się nowy przystojniak! Basia Kurdej-Szatan zdradziła nam szczegóły!

Źródło: Anna Robak, Stanisław Dziadowiec

Patelnia beztłuszczowa, czyli smażenie bez odrobiny oleju

Patelnia beztłuszczowa umożliwia przygotowanie posiłków bez dodatku oliwy, oleju, masła lub smalcu. W naczyniu można dusić: warzywa, owoce, mięso, jajka, racuchy i inne produkty. Sprzęt przypadnie do gustu cukrzykom, amatorom zdrowego odżywiania oraz osobom, które się odchudzają.

 

Patelnie beztłuszczowe mają różną średnicę (od 12 do nawet 50 centymetrów). Mogą być wykonane ze stali, aluminium, miedzi, bądź żeliwa. Naczynia mają dwa główne rodzaje powłok:

  • ceramiczną – jest nieprzywierająca i odporna na zarysowania, ale ciężka. Nagrzewa się dłużej niż teflon, jednak dłużej utrzymuje ciepło. Patelni ceramicznej nie należy myć w zmywarce, gdyż może się zniszczyć;
  • teflonową – jest nieprzywierająca i lekka, ale można ją łatwo zarysować. Teflon szybko się nagrzewa i szybko wychładza. Patelni teflonowej nie należy myć w zmywarce anie intensywnie szorować myjkami lub metalowymi sztućcami, by się nie zniszczyła.

 

Patelnie beztłuszczowe mogą mieć gładkie, grillowe albo kratkowane dna. Cena naczyń waha od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Patelnie żeliwne i miedziane są droższe od tych wykonanych ze stali bądź aluminium.

Kiełkownica pozwoli wyhodować kiełki roślin

Kiełkownica to rodzaj naczynia do hodowania kiełków roślin. Sprzęt doskonale sprawdzi się w przypadku osób odchudzających się lub ceniących zdrową żywność. W kiełkownicy można zasiać, między innymi, kiełki rzeżuchy, rzodkiewki, pszenicy, fasoli, kukurydzy, brokułu oraz słonecznika. Rośliny stanowią świetny dodatek do sałatek, kanapek, sosów bądź past.

 

Kiełkownice zazwyczaj są wykonane z plastiku lub szkła. Składają się z kilku (najczęściej trzech) pięter w formie misek, a także pokrywki i dozownika wody. Kiełkownica słoikowa ma natomiast kształt słoika. Na każdym poziomie urządzenia można sadzić inny rodzaj kiełków. Kiełkownice mają nieregularną powierzchnię dna (prążkowaną bądź w kształcie kratki) oraz otwory wentylacyjne na ściankach. Umożliwia to ciągły dopływ powietrza. Cena urządzenia to kilkadziesiąt złotych.

 

Nasiona kiełków wystarczy wysypać na dno każdego naczynia i skropić wodą. Następnie odstawia się kiełkownicę na około cztery doby, pamiętając o podlewaniu roślin każdego dnia. Dokładna instrukcja sadzenia kiełków znajduje się przy każdym urządzeniu. 


Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady