Oświetlenie domu na zewnątrz nie tylko zwiększa komfort poruszania się po działce nocą, ale też zapewnia nastrojowy wygląd. Delikatne podświetlenie schodów lub podjazdu do garażu jest funkcjonalne i jednocześnie stanowi ozdobę domu. Dobierając światło na zewnątrz warto pamiętać, by lampy nie były zbyt intensywne. Za jasne oświetlenie będzie uciążliwe dla oczu.

Reklama

Używanie solarnych lamp do ogrodu nie wiąże się z dodatkowymi kosztami, ponieważ są one zasilane energią słoneczną.

Takie oświetlenie nie daje mocnego światła, ale wystarczy, by oświetlić np. granice ogrodowego oczka wodnego lub ścieżkę czy wejście do altany.

Zobacz także

Lampy z czujnikiem ruchu na drzwi wejściowe

Działanie czujnika ruchu polega na włączeniu światła, kiedy w obrębie jego działania coś się poruszy. Żarówki lampy dają intensywne i jasne światło, dlatego są one montowane najczęściej przed wejściem do domu lub wjazdem do garażu.

Szukasz oświetlenia do nowego domu i nie chcesz przekroczyć zaplanowanego budżetu? Wykorzystaj dostępny w Leroy Merlin kod rabatowy.

Reflektory zewnętrzne do oświetlania konkretnego punktu

Reflektorami można podświetlić np. podjazd do garażu, drzewo, fontannę, kwiaty w ogrodzie. Reflektory są dostępne w postaci lamp stojących, z grotem ziemnym, do montażu w ścianie czy do wkopania w ziemię. Oświetlenie wyposażone w technologię led daje delikatniejsze światło i służy raczej do podkreślania nastroju niż ostrego oświetlenia.

Lampy najazdowe do oświetlania, np. drogi do garażu lub ścieżki w ogrodzie

Oprawy lamp najazdowych wpuszczane są w podłoże. Światło, jakie dają żarówki lampy, jest delikatne i służy do punktowego oświetlania, najczęściej drogi, np. podjazdu do garażu lub ścieżki w ogródku. Najazdowe oświetlenie ma okrągłe lub prostokątne oprawy, przez co łatwo wpasować je w kostkę brukową.

Lampy do oświetlenia elewacji

Świetlówki w lampach ściennych zewnętrznych dają ciepłą poświatę, która sprawdza się do oświetlania np. ścian werandy lub balkonu. Lampy zewnętrzne są odporne na wilgoć i niską temperaturę.

Rodzaje źródeł światła do oświetlania budynków

  • Wysokoprężne rtęciówki najczęściej używane są do oświetlania zieleni.
  • Sodówki niskoprężne z reguły wykorzystuje się do oświetlania elewacji czy elementów z czerwonej cegły lub piaskowca.
  • Żarówki są dobrze widoczne we mgle lub deszczu, ale zużywają dużo prądu.
  • Żarówki halogenowe dają mocne i jasne światło. Dobrze oświetlają duże obiekty.
  • Świetlówki dają białe, rozproszone światło i są energooszczędne. Dobrze sprawdzają się do oświetlenia przy wejściu. Niektóre wyposażone są w czujnik zmierzchowy.

Diody led są energooszczędne i mogą dawać światło białe lub kolorowe. Dają delikatną barwę, dlatego najczęściej wykorzystywane są do oświetlenia dekoracyjnego.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama