Organizacja szafy: jak dobrze zagospodarować przestrzeń i przechowywać ubrania w małej szafie?

Kilka kolorowych koszul wisi na wieszaku.
Fot. ©Sensay/Fotolia.com

Organizacja małej szafy, w przeciwieństwie do dużej garderoby, nie należy do najłatwiejszych zadań. W takim przypadku efektywne ułożenie ubrań, wymaga opracowania systemu, który pozwoli na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Do organizacji małej szafy przydadzą się funkcjonalne organizery: wieszaki, pudełka i pojemniki.

 

Przed zabraniem się za układanie ubrań w małej szafie warto zrobić porządek i wyrzucić, oddać lub przeznaczyć na sprzedaż ciuchy, w których nie nosiło się przez ostatnie 12 miesięcy. Pozwoli to wyeliminować zbędne ubrania, a tym samym zaoszczędzić miejsce w szafie.

 

POLECAMY: Gwiazda "Barw szczęścia" o tym czy znajdzie miłość! Borys zostawi dla niej Aldonę?

Źródło: Ania Robak, Gary Muvaut

Podstawowe zasady przechowywania ubrań

 

Przed przystąpieniem do organizacji miejsca w małej szafie warto podzielić ubrania na te, które mają wisieć na wieszaku i na te, które mają być poukładane. Z reguły składa się: spodnie, krótkie spodenki, T-shirty, swetry (w szczególności cienkie, ponieważ są one najbardziej podatne na defasonowanie), koszulki na ramiączkach oraz sportowe ubrania. Natomiast na wieszakach powinny wisieć: żakiety, spódnice, sukienki, a także koszule. Wśród podstawowych zasad przechowywania ubrań, można wymienić:

  • wieszanie zapiętych koszul, swetrów i żakietów – zapobiega to ich pognieceniu się,
  • segregowanie ubrań według długości i kolorów – znacznie ułatwia to ich późniejsze odnajdywanie,
  • składanie na trzy – dzięki tej metodzie ubrania zajmują znacznie mniej miejsca, przechowywanie złożonych ubrań w szufladach i układanie ich pionowo, aby łatwo można było wyciągnąć potrzebną rzecz.

 

Gadżety, które ułatwiają przechowywanie rzeczy w małej szafie

 

Organizacja miejsca w małej szafie wymaga opracowania systemu, którego podstawowym elementem powinny być gadżety, pozwalające na zaoszczędzenie przestrzeni, a co za tym idzie zmieszczenie więcej ubrań. Ciekawą opcją są wielopoziomowe wieszaki, które pomieszczą więcej niż jedno ubranie. Dobrze sprawdzą się także te nietypowe, np. na paski, apaszki, buty, spódnice i sukienki. Oprócz tego warto wyposażyć się również w pudełka do przechowywania sezonowych akcesoriów, czapek, szalików i rękawiczek.

 

Slow fashion – mniej ubrań, ale za to lepszej jakości

 

małej szafy może być dużo łatwiejsza wówczas, gdy zrezygnujemy z nałogowego kupowania ubrań bez zwracania uwagi na ich jakość. Sprzyja temu idea slow fashion, która polega na świadomym kompletowaniu garderoby. Przekłada się to na rozsądne kupowanie ubrań i sprawdzanie ich składu materiałowego. Poza tym jednym z wyznaczników idei slow fashion jest posiadanie w szafie wyłącznie tych ubrań, z których korzysta się na co dzień.

Drogi Użytkowniku,
chcemy Cię lepiej poznać, by robić dla Ciebie jeszcze lepszy serwis!
Wystarczy kilka minut, by wypełnić naszą ankietę. Zapraszamy!

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady