Trymowanie sierści, czyli zabieg pielęgnacyjny dla psów szorstkowłosych

Właściciel trymuje psa.
Fot. ©djoronimo/Fotolia.com

Trymowanie sierści psa to zabieg pielęgnacyjny polegający na usunięciu martwych włosów. Stosowany jest głównie u pupili szorstkowłosych, gdyż ich sierść naturalnie nie wypada, jak w przypadku np. miękkowłosych, które linieją. Martwy włos zostaje na swoim miejscu, skóra nie oddycha, pies zaczyna się drapać i z czasem robi sobie rany. Trymowanie psa wykonuje się zatem nie tyko dla urody, ale i zdrowia czworonoga.

 

Trymowanie robi się u psów szorstkowłosych, takich jak: sznaucery, pinczery, teriery, irlandzkie wilczarze, wyżły i jamniki szorstkowłose. Zabieg wykonuje się raz na 2-4 miesiące. W razie trudności w określeniu częstotliwości trymowania, najlepiej poradzić się lekarza weterynarii lub pracownika psiego salonu fryzjerskiego. 


CIĄG DALSZY ARTYKUŁU POD WIDEO

POLECAMY: Królewski baby boom! Tyle dzieci w rodzinie królewskiej już dawno nie było...

Źródło: Anna Robak, Gary Muvaut

Co warto wiedzieć o trymowaniu psa

Trymowanie ma za zadanie poprawić szorstkość sierści. Bezbolesny zabieg przeprowadza się za pomocą palców lub nożyka trymerskiego. Polega on na usunięciu martwej sierści, by dać miejsce do wzrostu nowej. Przed trymowaniem nie należy kąpać czworonoga. Po zabiegu futro psa myje się szamponem, który nie zmiękcza sierści. To, czy pies jest gotowy na trymowanie, można sprawdzić skubiąc jego sierść. Jeżeli na dłoni zostają martwe włosy, oznacza to, że można przeprowadzić zabieg.

Trymowanie psa w domu

Trymowanie można wykonać za pomocą palców lub specjalnych noży – mniejszych do głowy, a większych do boków i grzbietu. Osobom niemającym jeszcze wprawy mniej problemów sprawi użycie naparstka lub paluszków do trymowania niż noży. Jedną ręką dociska się skórę psa, a drugą wyjmuje martwe włosy razem z obumarłymi cebulkami.

Trymowanie sierści w psich salonach fryzjerskich

Cena trymowania w psich salonach fryzjerskich zależy do wielkości psa. Im większy pupil, tym trzeba więcej zapłacić. Kwota, jaką płaci się za pojedynczy zabieg waha się od około 75 do 300 złotych.  


Najczęściej czytane

 

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady