Socjalizacja szczenięcia w psim przedszkolu i zasady „złotej dwunastki”

Szczeniak podaje łapę swojej opiekunce.
Fot. ©manushot/Fotolia.com

Szczeniaki między 4. a 12. tygodniem życia nabywają istotne w późniejszym dorosłym życiu wzory i normy zachowań. W czasie procesu socjalizacji psy uczą się otaczającej rzeczywistości. To ważny moment w życiu każdego szczeniaka, bo wszystko, co w tym czasie zostanie mu pokazane w pozytywny sposób, w dorosłości nie będzie budzić lęku lub agresji.

 

Proces socjalizacji szczenięcia można przeprowadzić za pomocą zasad „złotej dwunastki”, którą opracowała Margaret Hughes – psia trenerka. Polegają one na tym, aby szczenię przed 12 tygodniem życia nabrało minimum 12 różnych doświadczeń, każde w 12 innych kategoriach.

POLECAMY: Katarzyna Dowbor o Janince i Helence! Zdradziła, jakie naprawdę są jej wnuczki! ;)

Źródło: Ania Robak, Gary Muvaut

Socjalizacja psa zgodnie z zasadami „złotej dwunastki”

Przystosowywanie psa do funkcjonowania w rzeczywistości na zasadach „złotej dwunastki” polega np. na zabawie z co najmniej 12 różnymi przedmiotami (piłka, plastikowa butelka, karton, ręcznik, sznurek, papierowa torba, piszcząca zabawka itd.). Inne, przykładowe sposoby na socjalizację szczeniaka to np.:

  • poznanie minimum 12 różnych dźwięków, np. telewizora, radia, samochodu, instrumentu muzycznego, klaksonu, motoru, odkurzacza pralki itp.,
  • bycie w co najmniej 12 różnych miejscach, np. domu znajomych, podwórku, piwnicy, samochodzie, parku, lecznicy zwierzęcej, windzie, zatłoczonej ulica itp.,
  • jedzenie z minimum 12 różnych pojemników lub w 12 różnych miejscach,
  • spacerowanie po co najmniej 12 różnych powierzchniach, np. płytkach, dywanie, piasku, betonie, trawie, ścieżce w lesie itp.,
  • spotkanie z co najmniej 12 różnymi osobami, np. kobietą, mężczyzną, dzieckiem, staruszką, osobą w kapeluszu, w mundurze itp.,
  • zabawa z minimum 12 innymi psami młodymi i dorosłymi, które nie są agresywne.

 

Zasady brzmią prosto, jednak tak samo jak w przypadku dzieci, nie sposób przygotować szczenię do wszystkich możliwych sytuacji w przyszłości. Im więcej nowych miejsc, rzeczy i ludzi pozna szczeniak, tym w dorosłości będzie mniej agresywny i przestraszony. W socjalizacji psa pomaga psie przedszkole.

Tresura szczeniaka w psim przedszkolu

W placówkach zajmujących się młodymi psami pracują osoby, które dobrze znają i rozumieją psychikę czworonogów. W psim przedszkolu większy nacisk kładzie się na socjalizację pupila niż na typową naukę komend, czyli tzw. tresowanie.

 

Okres pierwotnej socjalizacji psa trwa około 8 miesięcy, niektórzy właściciele próbują wdrążać w życie zasady „złotej dwunastki” zbyt szybko i intensywnie. Pomoc psiego przedszkola jest w takim wypadku bardzo cenna. Pupile przyjmowane są do placówek około 2-6 miesiąca życia. W czasie zajęć szczeniaki mają okazję obcować z innymi psami, a w czasie wspólnej zabawy powoli przyzwyczaić się do nowych rzeczy.

 
Drogi Użytkowniku,
chcemy Cię lepiej poznać, by robić dla Ciebie jeszcze lepszy serwis!
Wystarczy kilka minut, by wypełnić naszą ankietę. Zapraszamy!

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady