Szkolenie psów metodą pozytywnych wzmocnień: kliker, komendy słowne i nagrody w formie przysmaku lub zabawki

pies z gumową piłką leżący na trawie
Fot. ©Robert Przybysz/Fotolia.com

Pozytywne szkolenie psów opiera się na założeniu, że pies będzie powtarzać zachowania, za które jest nagradzany i unikać tych, za które nic nie dostaje. Nagrodą za słuchanie właściciela jest  przysmak albo ulubiona zabawka. W stosowaniu pozytywnych metod w czasie tresury istotne jest, by nie karcić za to, co zwierzę zrobiło źle, ale wzmacniać prawidłowe zachowania.

 

W pracy z psem ważna jest konsekwencja. Jeżeli właściciel będzie odstępował od przyjętych zasad treningu, zdezorientowany pies nie będzie wiedział co zrobił dobrze, a co źle. Czworonoga warto szkolić nie tylko w domu, ale i na spacerze.


CIĄG DALSZY ARTYKUŁU POD WIDEO

POLECAMY: Karolina Korwin-Piotrowska broni Agnieszki Chylińskiej, która odrzuciła propozycję Dody! Zobacz, co mówi!

Źródło: Anna Robak, Gary Muvaut

Czas trwania sesji treningowych dla psa

Zaczynając pracę z psem, warto pamiętać o tym, by sesje treningowe nie były za długie. Kilkanaście minut dziennie na początek w zupełności wystarczy. Istotne, by podczas treningu pies czuł się swobodnie. U czworonoga łatwo rozpoznać rozkojarzenie – ciężko będzie usiedzieć mu w miejscu, a z takim psem źle się pracuje. Metody pozytywnego szkolenia, to oprócz nauki, dobra zabawa dla psa. Dzięki temu pupil chętnie i szybko uczy się nowych rzeczy.

Timing w szkoleniu klikerowym

Metoda klikerowa opiera się na założeniu, że jeśli pies słyszy zawsze ten sam dźwięk w czasie wykonywania określonej czynności, po jakimś czasie zacznie kojarzyć ten sygnał z konkretnym zachowaniem. Ćwiczenie polega na kliknięciu i włączeniu sygnału dźwiękowego wysyłanego przez małe urządzenie w momencie wykonywania żądanej od psa czynności. Ta precyzja nazywana jest timingiem. Po dźwięku pies zawsze dostaje nagrodę. Regularne ćwiczenia spowodują, że pies już w momencie wykonywania komendy będzie wiedział, że zaraz otrzyma swój ulubiony przysmak.

Pozytywne tresowanie psa a zacieśnianie więzi z właścicielem

Z czasem będzie można zrezygnować z klikera. Pies już na tyle opanuje odpowiednie reagowanie na komendy, że sygnał dźwiękowy stanie się całkowicie zbędny. Stosowanie tej metody zacieśnia więzi psa z właścicielem. Oprócz ćwiczeń edukacyjnych pupil dobrze się bawi, a przez zabawę najłatwiej zintegrować się ze zwierzęciem. W tresurze psa nie tyle metoda jest istotna, co jej zastosowanie – konsekwentne i stanowcze. Podejście właściciela też jest ważne, dlatego jak ma się zły humor, lepiej przełożyć trening na inny dzień. Pies wymaga dużo cierpliwości ale i pozytywnej energii swojego właściciela. 

 

Najczęściej czytane

 

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady