Najciekawsze miejsca na Lubelszczyźnie: atrakcje turystyczne Lublina, Nałęczowa i Kazimierza Dolnego

zamek-w-lublinie
Fot. ©whitelook/Fotolia.com

Wycieczka po Lubelszczyźnie to doskonały sposób na spędzenie długiego weekendu lub wakacyjny kilkudniowy wypad. Region ten pełen jest przepięknych krajobrazów, zabytków architektonicznych oraz tętniących życiem ośrodków kultury. Lublin, Nałęczów i Kazimierz Dolny to trzy wspaniałe miasta położone blisko siebie w jednej linii.

 

W Nałęczowie warto spacerować parkiem położonym na terenie uzdrowiska. Kazimierz Dolny to nasycone małymi galeriami sztuki miasto malarzy z piękną nadwiślańską promenadą. Lublin zachwyca klimatycznym i pełnym wąskich uliczek Starym Miastem.


CIĄG DALSZY ARTYKUŁU POD WIDEO

POLECAMY: Karolina Korwin-Piotrowska broni Agnieszki Chylińskiej, która odrzuciła propozycję Dody! Zobacz, co mówi!

Źródło: Anna Robak, Gary Muvaut

Lublin – miasto inspiracji

Lubelskie Stare Miasto to szpalery kamienic, kryjących w sobie wiele ciekawych uliczek i zaułków. Znajduje się tam m. in. Teatr Stary, który jest drugim (po Teatrze Narodowym w Warszawie) najstarszym teatrem w Polsce. Na starówce jest również Plac Po Farze. To jeden z najsłynniejszych tarasów widokowych, z którego rozciąga się piękny widok na Zamek Lubelski oraz nową część miasta. W sezonie wiosenno-letnim warto odwiedzić również Ogród Botaniczny. Niedaleko ogrodu znajduje się Muzeum Wsi Lubelskiej oraz najdłuższe w Polsce graffiti. Mural przy al. Solidarności w Lublinie tworzyli artyści z całego świata. Lublin, szczególnie w okresie wakacyjnym, przyciąga turystów z całego świata na odbywające się cyklicznie wydarzenia kulturalne. Począwszy od czerwca w repertuarze miasta znaleźć można, m. in.: Noc Kultury, Carnaval Sztukmistrzów, Festiwal Inne Brzmienia oraz Jarmark Jagielloński.

Spacer po Nałęczowie – miasto-uzdrowisko i pracownia Żeromskiego

Nałęczów to doskonałe miejsce na odpoczynek lub romantyczny weekend we dwoje. To oddalone o 30 km od Lublina miasto, słynie z mikroklimatu oraz bogatej infrastruktury i tradycji sanatoryjnej. Na relaks i odpoczynek – o każdej porze roku – znakomity jest Park Zdrojowy. Otoczona palmami, przeszklona Pijalnia Wód, nazwana przez Stefana Żeromskiego „Źródełkiem Miłości” jest obowiązkowym przystankiem w czasie wycieczki po Nałęczowie. Podobno osoba, która skosztuje tam źródlanej wody od razu się zakocha. Miłośnicy SPA, sportów wodnych oraz oryginalnych terapeutycznych i urodowych zabiegów (m. in. kąpieli piwnych i błotnych) z pewnością znajdą tutaj coś dla siebie. Wielbiciele Stefana Żeromskiego koniecznie powinni odwiedzić muzeum jego imienia, które powstało w dawnej pracowni i letnim domu pisarza. Ciekawym i nietuzinkowym przystankiem może okazać się również wizyta w Muzeum Torebek i Misiów znajdującym się w samym centrum Nałęczowa.

Kazimierz Dolny – lubelska mekka artystów

Nieco ponad 20 km za Nałęczowem znajduje się kolejny ciekawy przystanek na mapie Lubelszczyzny. Kazimierz nad Wisłą to miasteczko, które swoją atmosferą przyciąga turystów jak magnes. Szczególnie dużo interesujących miejsc i wydarzeń znajdą tu dla siebie osoby preferujące wypoczynek obfitujący w sztukę. Obowiązkowym miejscem do odwiedzenia w Kazimierzu jest rynek z usytuowaną po środku starą drewnianą studnią, której pilnuje mosiężna świnia. W Kazimierzu koniecznie trzeba skosztować kazimierskich kogutów. To wypiekane na miejscu miękkie maślane obwarzanki w kształcie ptaka będącego symbolem tego malowniczego miasteczka. Najlepiej konsumować je w czasie spaceru brzegiem Wisły. Warto zwiedzić również znajdujące się na wzgórzu ruiny zamku z XIV wieku, który został ufundowany przez króla Kazimierza Wielkiego oraz baszty. Okrągła wieża jest najstarszą budowlą miasta i jednocześnie znakomitym punktem widokowym.

W sezonie letnim szczególnie dużą popularnością cieszy się organizowany tutaj co roku festiwal filmowy „Dwa Brzegi” oraz muzyczna impreza o nazwie Kazimiernikejszyn.

Najczęściej czytane

 

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady