Czym się zajmuje psi psycholog, jak nim zostać i kiedy warto skorzystać z jego pomocy

Uśmiechnięty młody mężczyzna patrzy na psa i go głaszcze.
Fot. ©Monkey Business/Fotolia.com

Behawiorysta to psi psycholog zajmujący się tzw. terapią zachowań zwierząt. Pomaga zrozumieć i wyeliminować takie problemy jak np.: ucieczki psów z domu, szczekanie na ludzi, szarpanie na smyczy czy agresja lub gryzienie. Psi psycholog pracuje zarówno z psem – ucząc go dobrych nawyków, jak i właścicielem – wyjaśniając i podpowiadając, co zrobić by dane zachowanie się nie powtarzało.

 

Behawiorysta nie jest zawodem. Nie widnieje w indeksie zawodów i specjalności stworzonym na potrzeby Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 roku.


CIĄG DALSZY ARTYKUŁU POD WIDEO

POLECAMY: Nie tylko Iga Lis! Piękne córki znanych mam robią furorę na Instagramie!

Źródło: Anna Robak, Gary Muvaut

Kurs dyplomowy COAPE nadaje kwalifikacje behawiorysty zwierząt

Behawiorystą zostaje się po ukończeniu stacjonarnego kursu dyplomowego COAPE (Centre of Applied Pet Ethology), czyli największej organizacji kształcącej behawiorystów zwierzęcych w Wielkiej Brytanii. Polski oddział  Centre of Applied Pet Ethology -  COAPE Polska, istnieje od 2008 roku. Kurs daje kwalifikacje zwierzęcego behawiorysty na licencji COAPE, a jego ukończenie pozwala na rozpoczęcie działalności jako terapeuta zwierzęcych zachowań. Warunkiem ukończenia COAPE jest uzyskanie pozytywnej oceny ze wszystkich modułów kursu z prac zaliczeniowych, praktycznych i końcowej oceny studium przypadku (według określonych standardów). Cena kursu (obejmująca zaliczkę początkową) wynosi około 9 tysięcy złotych.

Co zrobić, by dostać się na kurs dyplomowy na psiego psychologa?

Kandydaci na psiego behawiorystę muszą mieć minimum wyższe wykształcenie. Podstawą kwalifikacji na kurs COAPE jest wykazanie doświadczenia w pracy ze zwierzętami, np.:

  • dyplom lekarza lub technika weterynarii,
  • praca w schronisku lub fundacji dla psów,
  • kurs trenerski lub dogoterapii,
  • prowadzenie psiej hodowli lub domu tymczasowego dla psów.

 

Dostać się na kurs można wykazując powyższe doświadczenie lub kończąc jeden z korespondencyjnych kursów COAPE, np.:

  • Wilk – Zachowanie i Ekologia,
  • Szkoła dla Psów,
  • Think Dog,
  • Study Dog.

 

Po wysłaniu formularza zgłoszeniowego, kandydaci poproszeni zostaną o przesłanie listu motywacyjnego, gdzie znajdować się będą informacje o doświadczeniu w pracy ze zwierzętami.

Czym zajmuje się psi behawiorysta?

Psi behawiorysta zajmuje się zachowaniem psów. Z pomocy psich psychologów korzystają właściciele czworonogów, którzy nie są sobie w stanie poradzić z zachowaniem swojego pupila, np. szarpaniem smyczy przez psa, załatwianiem się w domu, szczekaniem na wszystkich lub panicznym lękiem. Behawiorysta ma za zadanie pomóc stworzyć dobrą relację na poziomie pies – właściciel. Wyjaśnia złe zachowanie czworonoga członkom rodziny oraz pracuje z pupilem, aby złe nawyki zastąpić tymi pożądanymi, np. grzecznym chodzeniu przy nodze właściciela w czasie spacerów.


Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady