Dowiedz się, ile powinien jeść pies, czego nie wolno mu podawać i czy może pić mleko

Pies czeka na karmienie.
Fot. ©khaneeros/Fotolia.com

Czego nie mogą jeść psy? Między innymi przyprawionych wędlin i kiełbas. Pies powinien zjadać dziennie około 1-2 dkg mięsa i warzyw na każdy kilogram ciała. Jeśli toleruje mleko i nie ma po nim biegunki, można mu je podawać.

 

Pies, jak każde zwierzę, powinien mieć zbilansowaną dietę, nieważne czy dajemy mu gotową karmę czy jedzenie przygotowane w domu. Można pozwolić sobie na odstępstwa od diety, jak np. smakołyki, ale niezbyt często.

POLECAMY: Filip Lato wygrał "TTBZ" i zgarnął 100 tysięcy złotych! Nam zdradził, na co przeznaczy tą wygraną!

Źródło: Ania Robak, Gary Muvaut

Ile powinien jeść pies?

Karmiąc zwierzę należy wziąć pod uwagę jego temperament i chęć na jedzenie. Warto też pamiętać o ilości ruchu, który mu zapewniamy i dostosować do tego ilość pożywienia. Pies powinien dostawać 1 dkg mięsa w przeliczeniu na 1 kg masy. To dzienna dawka mięsa dla dużych psów. Małe psy mogą zjeść 2 dkg mięsa na 1 kg ciała. Średnie dobowe zapotrzebowanie psa o wadze 10 kg na warzywa to 10 dkg. Powinien też otrzymywać 10 dkg warzyw.

Czy pies może pić mleko?

Mleko to źródło laktozy, białka i tłuszczu. Niektóre psy nie tolerują laktozy już po 2. miesiącu życia. Objawia się to u nich biegunką po wypiciu produktu zawierającego mleko. Takie psy nie powinny go otrzymywać w swojej diecie. Mleko jest też zabronione przez tydzień po biegunce z innego powodu niż spożycie go. Psy dobrze tolerujące mleko, jak najbardziej mogą je dostawać. Warto jednak zadbać o to, aby nie stało w misce dłużej niż 15 minut, bowiem szybko się psuje. Przetwory mleczne takie jak jogurt, kwaśne mleko, maślanka, kefir i ser biały praktycznie nie mają laktozy. Mogą zastąpić mleko w diecie zwierzęcia.

Czego pies nie może jeść?

Układając dietę psa należy unikać:

  • mieszania karm gotowych i jedzenia domowego - posiłki przeznaczone dla zwierząt dostępne w sklepach mają zbilansowany skład; dodając do nich mięso lub większą ilość węglowodanów, np. kaszy lub makaronu, zaburzamy ilość składników odżywczych u psa; zbyt dużo mięsa może spowodować choroby, a dodatkowe węglowodany - niedobory lub otyłość;
  • podawania kości drobiowych i wieprzowych, ani też wywarów z kości i mięsa. Kości wołowe mogą być podawane maksymalnie raz na tydzień, bowiem większa ich ilość może wywołać np. zaparcia;
  • karmienia zwierząt kiełbasą, produktami wędzonymi - zawierają one substancje konserwujące oraz ostre przyprawy;
  • podawania jedzenia smażonego na tłuszczu;
  • żółtego sera;
  • produktów czekoladopodobnych;
  • ościstych ryb;
  • czosnku;
  • cebuli;
  • fasoli i grochu.
 

 

Drogi Użytkowniku,
chcemy Cię lepiej poznać, by robić dla Ciebie jeszcze lepszy serwis!
Wystarczy kilka minut, by wypełnić naszą ankietę. Zapraszamy!

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady