Jakie warzywa są dobre dla psów? Co może jeść, a czego nie powinien?

Fot. ©Wild Geese/Fotolia

Psia dieta powinna być odpowiednio zbilansowana i w połowie składać się z mięsa, a w połowie z warzyw. Warto zadbać, by była bogata w białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy oraz sole mineralne. Jeśli posiłki są źle dobierane, może to prowadzić do poważnych schorzeń i niedoborów w organizmach pupilów.

 

Ważne jest, by każdy posiłek, jaki otrzyma pupil był zbilansowany, więc prócz mięsa zawierał również warzywa. Właściciel czworonoga musi wiedzieć jakie produkty roślinne są dobre, a które mogą zaszkodzić jego pupilowi.

POLECAMY: Przejechaliśmy tysiąc mil z rajdem "Mille Miglia"! Oto 5 powodów dlaczego jest to najpiękniejszy wyścig na świecie WIDEO RELACJA

Źródło: Party.pl/AM

Które warzywa są niebezpieczne dla psów?

Dla psów trujące są pestki warzyw, orzechy i gorzkie migdały. Nie należy ich karmić również grzybami, ponieważ źle wpływają na kondycję ich systemu nerwowego i pracy serca. Dodatkowo psy nie powinny jeść cebuli oraz czosnku, które zawierają związki siarkowe, powodujące niedokrwistość hemolityczną. W składzie rabarbaru, szczawiu i szpinaku znajdują się również szczawiooctany – związki, które mogą być przyczyną chorób układu moczowo-płciowego.

 

Szczególną ostrożność należy zachować podając czworonogom rośliny kapustne, czyli brokuły, kalafior, oraz strączkowe, np. fasola, bób. Są one bardzo ciężkostrawne i wywołują fermentację w przewodzie pokarmowym psów. Chcąc dać pupilowi ziemniaki, powinniśmy ugotować je na miękko, ponieważ surowe zawierają truciznę o nazwie solanina.

Jakie warzywa należy podawać psu?

W psiej diecie powinny pojawić się buraki ćwikłowe, pietruszka, marchewka i seler. Są one bezpieczne dla układu pokarmowego czworonoga i uzupełniają niedobory witamin. Jarzyny najlepiej podawać ugotowane, ponieważ psy nie miażdżą zębami pokarmu, a połykają go w kawałkach.

Czy psy mogą jeść zioła?

Psy nie lubią posiłków zbyt przyprawianych, dlatego odpadki z naszych stołów, które zawierają duże ilości pieprzu, soli czy czerwonej papryki mogą wywołać u nich podrażnienia układu pokarmowego. Czworonogom do posiłku można jednak podawać m.in. nasiona kopru, zieloną herbatę, rozmaryn, kurkumę, bazylię czy też kminek. Mają one działanie prozdrowotne, choć powinny być podawane w rozsądnych dawkach.

Jak nauczyć psa jedzenia warzyw?

Dorosłe psy, które od szczeniaka nie były uczone jedzenia warzyw, mogą mieć trudności z ich zaakceptowaniem w diecie. Warto co jakiś czas jednak przemycać coraz to większe ilości np. marchwi czy selera do karmy czworonoga. Idealny posiłek powinien składać się w połowie z mięsa, a w drugiej z warzyw lub owoców.


Drogi Użytkowniku,
chcemy Cię lepiej poznać, by robić dla Ciebie jeszcze lepszy serwis!
Wystarczy kilka minut, by wypełnić naszą ankietę. Zapraszamy!

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady