Pielęgnacja sierści psa – czesanie, trymowanie i strzyżenie

Fot. ©Alexey Kuznetsov/Fotolia

Sierść psa, nazywana szatą, musi być pielęgnowana stosownie do rasy i owłosienia. Zdrowa i lśniąca odzwierciedla prawidłową kondycję psa. Pogorszenie jej stanu może świadczyć o niedoborze składników mineralnych lub chorobach np. nadczynności tarczycy, chorobach alergicznych czy też grzybiczych.

 

Zrównoważona dieta i odpowiednia pielęgnacja sierści pozwala zachować naturalny wygląd włosów psa oraz wzmocnić jego odporność. Dla przykładu czworonogi z długą szatą muszą być czesane codziennie, zaś te o krótkim włosiu raz na kilka tygodni.

POLECAMY: Filip Lato wygrał "TTBZ" i zgarnął 100 tysięcy złotych! Nam zdradził, na co przeznaczy tą wygraną!

Źródło: Ania Robak, Gary Muvaut

Pielęgnacja sierści

Pielęgnacja sierści psa polega na zapewnieniu mu zrównoważonego żywienia oraz przeprowadzania systematycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Ich typ i częstotliwość wykonywania zależy głównie od rasy czworonoga, charakterystyki jego włosia oraz warunków, w których przebywa.

Czesanie psa

Czesanie psa pozwala usunąć martwe włosie, poprawia ukrwienie skóry i sprawia, że sierść jest miękka i gładka. Dodatkowo to świetna okazja do sprawdzenia kondycji zwierzęcia, tego czy nie ma kleszczy, pcheł, skaleczeń czy zadrapań. Częstotliwość czesania zależy od długości włosa czworonoga. U dobermana czy dalmatyńczyka może odbywać się raz na kilka tygodni przy użyciu gumowej szczotki. Przy sierści długiej, takiej jak u owczarków szkockich, czesać powinno się codziennie, przy zastosowaniu metalowych szczotek i grzebieni.

Trymowanie czworonoga

Psy szorstkowłose takie jak sznaucery czy teriery, powinno poddawać się co 2-3 miesiące zabiegowi trymowania. Polega on na usuwaniu martwego włosa za pomocą nożyka trymerskiego. Służy to poprawie jakości sierści, ubarwienia i ogranicza wzrost podszerstka. Podczas trymowania należy zwrócić szczególną uwagę na miejsca, w których mogą powstawać kołtuny, czyli okolice uszu, łap i pachwin.

Strzyżenie psa

Psy z długą sierścią wymagają regularnego strzyżenia. Wpływa to znacząco na walory estetyczne i ułatwia pielęgnację. Krótszy włos o wiele rzadziej plącze się, zbija w kołtuny, kurzy i brudzi. Dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko powstania u psa infekcji skórnych. Odpowiednio dobrana długość sierści chroni czworonoga przed przegrzaniem latem i odmrożeniami zimą.

 

Przy strzyżeniu należy pamiętać, by nie przyciąć wibrysów, czyli wąsów odpowiedzialnych za prawidłową orientację w terenie. Pies pozbawiony wibrysów odczuwa duży dyskomfort i stres


Drogi Użytkowniku,
chcemy Cię lepiej poznać, by robić dla Ciebie jeszcze lepszy serwis!
Wystarczy kilka minut, by wypełnić naszą ankietę. Zapraszamy!

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady