Mycie auta zimą: polerowanie samochodu, woskowanie auta

Auto w myjni.
Fot. ©peterzayda/Fotolia.com

Mycie samochodu zimą jest potrzebne, aby usunąć sól z karoserii, podwozia i szyb. Można zrobić to ręcznie lub oddać pojazd do profesjonalnej myjni. Dobrze też zadbać o wosk, którym można polerować i zakonserwować samochód. Polerowanie karoserii sprawia, że pojazd ma ładny wygląd, dobrze pielęgnowany lakier, a brud trudniej się osadza na masce.


CIĄG DALSZY ARTYKUŁU POD WIDEO

POLECAMY: Nowa Miss Polski wygrała zasłużenie? Furorę na scenie zrobił ktoś inny!

Źródło: Anna Robak, Gary Muvaut

Ręczne mycie auta w zimie

Jeśli temperatura wynosi powyżej 0 st. C, samochód można myć ręcznie. Auto należy umyć gorącą wodą z płynem czyszczącym, ze szczególną uwagą skupiając się na nadkolach i podwoziu. Następnie trzeba spłukać płyn z pojazdu, zaczynając od dachu i osuszyć auto delikatną szmatką, np. irchą (wykonaną najczęściej z owczej skóry). Aby resztki wody po myciu nie zamarzły, dobrze jest włączyć ogrzewanie samochodu, ułatwiające wyparowanie wilgoci. Należy wyczyścić pióra wycieraczek i zmyć wszystkie zacieki z szyb. Aby kabina była sucha, trzeba też zabezpieczyć uszczelki pojazdu silikonem w sprayu oraz usunąć resztki wody z krawędzi drzwi. ciepłą wodą z dużą ilością szamponu. W czasie mrozu należy jedynie spłukać sól z karoserii i szyb, co ochroni pojazd przed korozją i zwiększy bezpieczeństwo jazdy.

Mycie samochodu zimą w myjni

Do temperatury -10 st. C auto można oczyścić w myjni automatycznej. Czas mycia jest krótki, jednak jeśli szczotki są zużyte, to mogą porysować lakier. Najlepszym sposobem na umycie samochodu w zimie jest skorzystanie z myjni ręcznej lub bezdotykowej, która działa nawet przy dużych mrozach. W tych warunkach auto nie wymaga przygotowania, a doświadczony personel usuwa brud najlepszymi środkami chemicznymi. W myjni ręcznej samochód może być czyszczony z użyciem kosmetyków samochodowych, myjki ciśnieniowej, szczotek lub gąbek oraz suszarki. W myjni bezdotykowej detergenty są nakładane i spłukiwane bez użycia szczotek, dzięki czemu nie niszczy się lakieru. Są też myjnie samoobsługowe, w których samodzielnie można umyć, nawoskować i wysuszyć samochód, jednak lepiej nie myć w nich samochodu przy silnych mrozach.

Dlaczego warto myć auto w zimie?

Zimą drogi są obsypywane solą, która osiada na karoserii auta. Gdy substancja zmiesza się z błotem, uszkadza powłokę samochodu. Odpryski lakieru korodują, co powoduje dziury i ubytki auta na wiosnę. Regularne woskowanie i mycie samochodu w zimie chroni pojazd przed uszkodzeniami. Wosk samochodowy konserwuje i zabezpiecza auto przed ubytkami w karoserii oraz ułatwia spływanie wody i brudu z maski.

Jak często myć samochód w zimie?

Kierowca dbający o swoje auto powinien przynajmniej raz w miesiącu je umyć. Nie wolno jednak czyścić komory silnika. Może to uszkodzić instalację elektryczną pojazdu. Kiedy w zimą temperatura utrzymuje się powyżej 0 st. C, dobrze jest umyć samochód raz na 2 tygodnie, ponieważ zmniejsza to ryzyko zamarzania wody na nadwoziu.

Jak zabezpieczyć lakier przed zimą?

Jeśli karoserię myje się rzadko, pojazd będzie wyglądał coraz gorzej. Dobrze więc zadbać o nawoskowanie lakieru środkiem z substancjami polerskimi. Polerowanie samochodu poprawia jego wygląd i chroni przed korozją. Auto można woskować na mokro, co przypomina nakładanie wosku w myjni automatycznej. Preparat dodaje się do wody, którą myje się pojazd. Chociaż wosk w tej formie nie brudzi auta i jest prosty w nałożeniu, to taka powłoka ma małą trwałość. Najlepszym sposobem na zakonserwowanie pojazdu jest woskowanie ręczne, które zapewnia ładny wygląd i trwałość lakieru. Takie polerowanie samochodu wymaga użycia środka czyszczącego, który zawiera substancje woskujące, czyszczące i maskujące niewielkie zarysowania. Jest to pracochłonne zajęcie, które może trwać nawet kilka godzin, jednak pozwala zakonserwować samochód na czas zimy.


Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady

Nasze akcje