Jak wygląda trening psa za pomocą obroży elektrycznej i czy ta metoda jest bezpieczna

Pies w obroży.
Fot. ©mariesacha/Fotolia.com

Elektryczna obroża dla psa ma za zadanie wspomóc trening psa. W momencie, gdy pies jest nieposłuszny, właściciel za pomocą pilota, wysyła do obroży impuls elektrostatyczny, mający powstrzymać psa przed złym zachowaniem. Przeciwnicy metody twierdzą, że lepiej nagradzać niż karcić. Zwolennicy zaś uważają, że impulsy nie wywołują bólu, tym bardziej, gdy obroża opatrzona jest certyfikatem ECMA.

 

Organizacja ECMA zajmuje się dbaniem o zdrowie i bezpieczeństwo zwierząt. Kupując produkt oznaczony certyfikatem  ECMA, ma się pewność, że został on przetestowany i nie stanowi zagrożenia dla czworonoga.


CIĄG DALSZY ARTYKUŁU POD WIDEO

POLECAMY: W życiu Joasi w „M jak miłość” pojawi się nowy przystojniak! Basia Kurdej-Szatan zdradziła nam szczegóły!

Źródło: Anna Robak, Stanisław Dziadowiec

Działanie elektrycznej obroży

W zestawie treningowym znajduje się obroża dla psa oraz pilot do jej sterowania dla właściciela. W czasie treningu, gdy opiekun chce zasygnalizować, że pies postępuje źle, wysyła pilotem do obroży impuls elektrostatyczny nazywany korygującym. Producentom urządzenia chodziło o wytworzenie nieprzyjemnego bodźca dla psa, a nie sprawienie mu bólu. Impuls ma zmusić pupila do zaprzestania nieodpowiedniego zachowania, np. skakania na właściciela. Po nastąpieniu pozytywnej reakcji psa, powinien on być natychmiast nagrodzony, np. smakołykiem. Obroże mają możliwość regulacji natężenia impulsu. W przypadku, gdy przycisk do wysyłania bodźca zostanie przyciśnięty zbyt długo, obroża samoistnie wyłączy się na jakiś czas.

Trening psa za pomocą obroży elektrycznej

Trening w obroży elektrycznej wygląda tak, że impuls elektryczny poprzedza zawsze komenda słowna. Jeżeli pies wykonał ją poprawnie, dostaje nagrodę, jeśli nie, do obroży wysyła się bodziec. Służy to temu, aby pies zaczął kojarzyć wykonywanie poleceń z nagrodami, a nieposłuszeństwo z „karą”. Treserzy twierdzą, że w przyszłości pies będzie dążył do tego, co sprawia mu przyjemność, a unikać będzie „nieprzyjemności”.

Obroża elektryczna – tak czy nie?

Stosowanie obroży elektrycznej do treningu ma zarówno przeciwników, jak i zwolenników. Przeciw obroży mogą być osoby, które uznają metody pozytywnych wzmocnień w treningu oparte, tylko i wyłącznie, na nagradzaniu dobrych zachowań. Natomiast za stosowaniem obroży elektrycznej będą właściciele, którzy uważają, że prawidłowa tresura to, owszem nagradzanie, ale i karcenie za niewykonanie zadania. Pomimo tego, że obroża posiada certyfikat ECMA, świadczący o tym że jest bezpieczna, dla niektórych sam fakt „porażania prądem” jest dość kontrowersyjny. Wybór „tak” lub „nie” zależy już indywidualnie od właściciela czworonoga.


Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady