Czyszczenie psich zębów: szczotkowanie, specjalna pasta, regularny przegląd jamy ustnej

Kobieta będzie czyścić zęby psu
Fot. ©BillionPhotos.com/Fotolia.com

Jak czyścić psu zęby? Najlepiej delikatnie i dosyć często. Można je szczotkować nawet codziennie, krótkimi ruchami. Do mycia trzeba używać past przeznaczonych dla psów.

 

W ramach dbania o zdrowie jamy ustnej u psa do jego diety trzeba włączyć twarde pokarmy. Należy jednak unikać podawania zwierzęciu twardych kości. Rozgryzione mogą poranić śluzówkę żołądka.


CIĄG DALSZY ARTYKUŁU POD WIDEO

POLECAMY: W życiu Joasi w „M jak miłość” pojawi się nowy przystojniak! Basia Kurdej-Szatan zdradziła nam szczegóły!

Źródło: Anna Robak, Stanisław Dziadowiec

Jak zadbać o profilaktykę problemów w jamie ustnej u psa?

Pielęgnacja jamy ustnej psa polega przede wszystkim na regularnej kontroli stanu uzębienia i jamy ustnej pupila. Raz na pół roku zalecana jest wizyta kontrolna u lekarza weterynarii. Nie wszystkie zmiany możemy bowiem zauważyć samodzielnie. Oto, na co powinniśmy zwrócić uwagę sprawdzając jamę ustną psa:

  • nieprzyjemny zapach z pyska,
  • kamień nazębny,
  • płytka nazębna,
  • stan zapalny dziąseł,
  • kieszenie zębowe,
  • krwawienie z dziąseł,
  • ruszanie się zębów,
  • bolesność i zaczerwienienie dziąseł.

Psie zęby nie powinny mieć osadu (lub tylko niewielką jego ilość). Zdrowe zęby są białe, a szyjki zębowe niewidoczne. Każdy dojrzały pies ma 42 zęby. Prawidłowo wyglądające dziąsła są różowe i gładkie.

 

Ważne jest czyszczenie zębów specjalną pastą i szczoteczką. Oprócz tego można stosować też gryzaki, np. gryzaki enzymatyczne rozpuszczające płytkę nazębną. Pomocne są również zabawki ze sznurka i piłeczki, które pies może gryźć. Dostępne są także smakołyki, np. twarde przekąski o różnych smakach, które redukują ilość osadu. Niektóre z nich zawierają aromaty odświeżające psi oddech. Działają, gdy pies żuje je przez dłuższy czas.

 

Nieprzyjemny zapach z psiego pyska może być oznaką pojawienia się kamienia nazębnego. Jeśli nie ma go zbyt dużo, można usunąć go preparatami w formie sprayu lub płynu, które rozpuszczają stwardniały osad. Z psem, który ma większą ilość kamienia na zębach należy wybrać się do weterynarza, który pozbędzie się problemu za pomocą ultradźwięków lub w sposób mechaniczny.

 

Brzydki zapach z pyska można usunąć, myjąc psu zęby lub zmieniając jego dietę. Najlepiej dawać mu jeść raz dziennie, aby żywność się nie zepsuła. Większość pożywienia powinny stanowić pokarmy, które pies musi dokładnie pogryźć.

Czyszczenie zębów u psa – co warto wiedzieć

Najlepiej jest przyzwyczajać psa do czyszczenia zębów już kiedy jest szczeniakiem. Jednak dorosłe zwierzę także jest w stanie przyzwyczaić się do pielęgnacji jamy ustnej. Szczotkowanie dobrze jest wykonywać nawet codziennie, po ostatnim w danym dniu posiłku. Należy czyścić uzębienie nie rzadziej niż 1 raz na tydzień.

 

Żele, pasty i szczoteczki dla psów są dostępne np. w sklepach zoologicznych lub internetowych. Charakteryzuje je przyjemny dla zwierzęcia smak i skład, który ogranicza ilość pojawiającego się osadu. Szczoteczka nie musi być koniecznie przeznaczona dla psa. Natomiast specjalna jest wyprofilowana w taki sposób, aby dotarła do wszystkich zębów. Po nałożeniu szczotki na palec można nią także masować dziąsła.

Myjąc psie zęby nie można używać past przeznaczonych dla ludzi, także tych dla dzieci. Ludzkie pasty zawierają składniki powodujące pienienie się i muszą być wypłukane. U psa będzie to dużym problemem.

 

Niektórzy czyszczą psie zęby wodą utlenioną lub kwaskiem cytrynowym. Nie jest to dobry sposób, szczególnie ze względu na smak tych specyfików. Użycie zbyt dużej ilości sody do umycia psich zębów może u niego wywołać skurcze mięśni lub nieprawidłowości w poziomie elektrolitów: podniesienia się poziomu sodu i obniżenia stężenia potasu.

 

Mycie zębów u psa powinno się odbywać łagodnymi i krótkimi ruchami. Nie należy przyciskać szczoteczki zbyt mocno do dziąseł, ani zębów. Najlepiej zacząć myć zęby przednie, a po nich tylnie. Trzeba pamiętać o zębach trzonowych, które są położone na tyle szczęki. Jeśli pies chce ugryźć szczoteczkę, można przycisnąć jego wargę do szczęki. Osłabi to odruch gryzienia. Szczotkowanie powinno trwać na tyle długo, na ile pies nie będzie się denerwował i niepokoił zabiegiem. Po umyciu zębów trzeba dać zwierzęciu pić. Dziąsła po szczotkowaniu mogą nieco krwawić. 

 

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady