Jak usuwać zabrudzenia z soli i impregnować buty zimowe

Czarne buty w soli.
Fot. ©alexshyripa/Fotolia.com

Buty zimowe, szczególnie te wykonane z zamszu lub skóry naturalnej, mogą ulec zniszczeniu po kontakcie z solą używaną do odmrażania dróg i chodników. Do usuwania nieestetycznego nalotu najlepsza jest szczotka z miękkim włosiem i szmatka namoczona w ciepłej wodzie.

 

Powstające zimą białe plamy na butach mogą trwale je uszkodzić, dlatego konieczne jest ich jak najszybsze i regularne czyszczenie. Zabiegi mające na celu odsolenie bardzo wysuszają powierzchnię buta, szczególnie skórę licową, dlatego ważne jest jej impregnowanie i pastowanie. 


CIĄG DALSZY ARTYKUŁU POD WIDEO

POLECAMY: Karolina Korwin-Piotrowska broni Agnieszki Chylińskiej, która odrzuciła propozycję Dody! Zobacz, co mówi!

Źródło: Anna Robak, Gary Muvaut

Oczyszczanie butów z piasku i soli

Pierwszym krokiem w czyszczeniu butów z soli jest usunięcie na sucho zanieczyszczeń takich, jak piasek czy błoto. Można to zrobić szczotką z miękkim włosiem lub suchą ściereczką. Proces ten należy przeprowadzać bardzo ostrożnie, by nie porysować butów drobinkami piasku. Następnie najlepiej opłukać buty pod bieżącą, letnią wodą.

 

Kolejnym etapem jest usuwanie soli. Można to zrobić używając:

  • preparatów odsalających, dostępnych w sklepach z obuwiem lub zakładach szewskich,
  • ciepłej wody,
  • nawilżanych chusteczek dla niemowląt lub chusteczek do demakijażu (są doskonałe do butów wykonanych z połyskujących i gładkich tworzyw sztucznych),
  • wody z mlekiem, octem lub sokiem z cytryny. Stosunek wody do soku, mleka lub octu powinien wynosić 1:1 (np. 1 szklanka wody i 1 szklanka octu, mleka lub soku).

 

Do czyszczenia można użyć delikatnej (bawełnianej lub wykonanej z mikro fibry) ściereczki lub gąbki. Roztwór czyszczący rozrabia się w misce i obficie namacza nim buty. Bardzo ważne jest, by dokładnie oczyścić pory skóry, zamszu lub skóry syntetycznej.

 

Jeżeli do czyszczenia został użyty preparat odsalający, mleko, ocet lub sok z cytryny, konieczne jest wypłukanie ich resztek szmatką zwilżoną jedynie wodą.

 

Następnie buty trzeba wysuszyć. Proces będzie szybszy, jeżeli ich wnętrze zostanie wypchane pogniecionymi gazetami. Papier szybko pochłania wilgoć. Skórzane i zamszowe buty należy suszyć z dala od intensywnych źródeł ciepła, takich jak: kaloryfer czy piec. Niewielkich rozmiarów plamy i zacieki z soli na zamszowych butach można też usunąć gumką do zamszu.

Impregnacja i pielęgnacja butów zimą

Po dokładnym oczyszczeniu obuwia konieczne jest zabezpieczenie przed ponownym wnikaniem soli w strukturę materiału. Skóra naturalna, licowa wymaga natłuszczania. Ważne jest, by nie pokrywać jej pastami o wysokiej zawartości wody, szczególnie, gdy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera. Woda, zamarzając, będzie tworzyła pęknięcia, a nawet szczeliny w skórze. Buty skórzane najlepiej pielęgnować preparatami przeznaczonymi wyłącznie do tego typu obuwia (na bazie naturalnych wosków). Najlepsze będą tłuszcze do skór i kremy z pigmentem. Można też użyć wazeliny kosmetycznej, pamiętając, by dokładnie ją usuwać po każdym spacerze. Buty zamszowe bardzo trudno utrzymać w dobrej kondycji, gdy nawierzchnie są oprószone solą drogową. Trzeba zaopatrzyć się w środki do czyszczenia zamszu i bezbarwne impregnaty w sprayu.

 

Biały nalot na butach po pastowaniu nie będzie się pojawiał, jeżeli po każdym powrocie do domu buty zostaną dokładnie oczyszczone. Impregnowanie nowych butów to najlepsze zabezpieczenie przed solą i niezawodny sposób na uniknięcie nieestetycznych zacieków na obuwiu. Nawet nowe buty przed impregnacją trzeba oczyścić z kurzu.

Kalosze nakładane na buty

Gumowe kalosze (ochraniacze), które można nałożyć na zimowe buty, to świetny sposób na ochronę obuwia i uniknięcie przemoczenia stóp. Dostępne są w różnych kolorach i fasonach. Kosztują kilkadziesiąt złotych.


Najczęściej czytane

 

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady