Wiosenne przymrozki – sposoby na ochronę roślin w ogrodzie

Ochrona ogrodu przed przymrozkami
Fot. © ZoomTeam/Adobe Stock

Ostatnie wiosenne przymrozki mogą pojawić się jeszcze nawet pod koniec maja. Aby ochronić rośliny ogrodowe przed niekorzystnym chłodem, należy je w odpowiedni sposób zabezpieczać. Możliwości jest wiele, a najpopularniejsze spośród nich to: okrywanie i zadymianie.

 

Wiosenne przymrozki to krótkotrwałe spadki temperatur poniżej 0 stopni Celsjusza, nawet gdy w czasie dnia słupek rtęci jest na poziomie dodatnich wartości. Tego rodzaju anomalie pogodowe szkodzą przede wszystkim młodym sadzonkom, np. pomidorów, papryki i kwiatów oraz liściom drzew, szczególnie ozdobnych. Przymrozki mogą również zniszczyć tzw. siewki, które dopiero wykiełkowały.


CIĄG DALSZY ARTYKUŁU POD WIDEO

POLECAMY: "Diagnoza": Czy Anna porzuci Wolskiego dla Artmana?! Mamy wrażenie, że Maja Ostaszewska własnie nam to ZDRADZIŁA!

Źródło: Anna Robak, Gary Muvaut

Rodzaje wiosennych przymrozków

Przymrozki są klasyfikowane ze względu na wysokość temperatur, wyróżnia się:

  • przymrozki łagodne: do -2 stopni Celsjusza,
  • przymrozki umiarkowane: od -2,1 do -4 stopni Celsjusza,
  • przymrozki silne: poniżej -4 stopni Celsjusza.

 

Przymrozki łagodne mogą występować nawet do ostatnich dni maja (około 15 maja są tzw. zimni ogrodnicy), natomiast przymrozki silne i umiarkowane w czasie wiosny przypadają na marzec i kwiecień.

Ochrona roślin przed wiosennymi przymrozkami – osłony

W sklepach ogrodniczych można kupić specjalne osłony, np. białą agrowłókninę lub folię bąbelkową. Dzięki temu, że można je ciąć na różnych gabarytów kawałki nadają się do ochrony grządek i rabat. Idealnie sprawdzają się również do owijania młodych drzewek. Materiały te przepuszczają światło i wodę, dlatego można je pozostawić na roślinach nawet przez kilka dni.

 

Innym rodzajem osłon są tzw. kołpaczki. Można je kupić w sklepach ogrodniczych. Są to plastikowe naczynia, które bez problemu da się zrobić z przeciętej na pół plastikowej butelki. Kołpaczkiem najlepiej przykrywać rozsady. Należy jednak je zdejmować na dzień, aby uniknąć zaparzenia roślin.

 

Wykonane z kartonów kapturki, przypominają spiczastą czapkę wróżki. Najlepiej wykonać je z kawałka tekturowego pudełka lub kartki papieru z bloku technicznego, brzegi można spiąć zszywaczem biurowym. Je również można nałożyć na roślinę tylko na noc.

Zadymianie roślin – ochrona przed wiosennymi przymrozkami

Zadymianie, to stary sposób na podniesienie temperatury w ogrodzie. Polega na rozpaleniu ognisk w pobliżu roślin od strony nawietrznej, tak, by ciepły dym leciał w ich kierunku. Płomień musi tlić się tak długo, aż temperatura wokół roślin podniesie się powyżej zera.

Plebiscyt Party

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady

Nasze akcje