Dziś pogrzeb ks. Jana Kaczkowskiego. Przed śmiercią wypowiedział jedno słowo. Jego zdaniem, najważniejsze

Ksiądz Kaczkowski
Fot. EastNews

Ksiądz Jan Kaczkowski zmarł w Poniedziałek Wielkanocny 28 marca, miał 38 lat. Kaczkowski miał zdiagnozowany nowotwór nerki i glejaka mózgu. Trafił do szpitala 15 lutego i od tamtego momentu nie było żadnej poprawy.

 

W sobotę 1 kwietnia w kościele św. Jerzego w Sopocie do godziny 11 wystawione było ciało księdza Kaczkowskiego. Msza pogrzebowa zaczęła się o godzinie 12. Pogrzeb odbył się o godzinie 14.

Bardzo proszę mnie pochować w sutannie, z humerałem, w albie, z cingulum i stułą na krzyż, z manipularzem, w takim ładnym, czarnym ornacie, żeby dzieci mojego rodzeństwa, wiedziały, że wujek nie wyparował, nie zniknął. I że śmierć jest czymś zupełnie realnym i normalnym. Zdarza się to nam śmiertelnikom - tak w swojej książce pisał ksiądz Kaczkowski o tym, jak chce zostać pochowany.

Ksiądz Jan Kaczkowski był pogodzony ze śmiercią. Powiedział o tym w rozmowie z "Gościem Gdańskim" ojciec Jana Kaczkowskiego, Józef Kaczkowski.

Jaś był przygotowany na śmierć. My także. Oswajał nas, jak i całą Polskę z tematem nieuleczalnej choroby, cierpienia, godnego odchodzenia. Mówiliśmy do niego, trzymając go za dłonie, ale nie wiem, czy nas słyszał. Jasiu nie cierpiał.

Ostatnie dni  życia księdza Kaczkowskiego były bardzo trudne. Duchowny nie mógł już praktycznie mówić. Józef Kaczkowski wspomina, że ostatnie słowo, jakie padło z jego ust, brzmiało "miłosierdzie".

 

Zobacz: Ksiądz Jan Kaczkowski: „Chciałbym Cię, Panie Boże, poprosić o zbawienie” - o co prosił Boga przed śmiercią?

 

Rodzina ks. Kaczkowskiego zaapelowała do wszystkich, którzy chcieli przyjść na pogrzeb, aby nie przynosili kwiatów na jego grób, ale wspomogli finansowo puckie hospicjum, którym zarządzał kapłan. Istnieje również szansa przekazania 1 proc. podatku dochodowego na rzecz hospicjum - w rubryce "Numer KRS" na formularzu PIT należy wpisać 0000231110, a w rubryce "Wnioskowana kwota" należy podać kwotę stanowiącą 1 proc. podatku i zaokrągloną do pełnych dziesiątek w dół.

 

Zobacz też: Ksiądz Kaczkowski w poruszającym wywiadzie o raku i targowaniu się z Bogiem: "W czterostopniowej skali wylosowałem ten czwarty. Najgorszy".

 

Ksiądz Jan Kaczkowski zostanie pochowany w piątek.

Ksiądz Jan Kaczkowski
Fot. EastNews

Na pożegnanie ks. Jana Kaczkowskiego przybyły tłumy.

Jan Kaczkowski
Fot. East News

Jan Kaczkowski
Fot. East News

Jan Kaczkowski
Fot. East News

Może Cię również zainteresować:

Znani, których pożegnaliśmy w 2016 roku. Wajda, Czubaszek, Skoczyńska... Nigdy ich nie zapomnimy!

Najczęściej czytane

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady