Pakistańczycy podjęli ostateczną decyzję w sprawie akcji ratunkowej Tomasza Mackiewicza. Jest oświadczenie!

Pakistańczycy chcą wyruszyć po Tomasza Mackiewicza na Nanga Parbat
Fot. East News/Facebook

 

Anulowano akcję ratunkową na Nanga Parbat. Pakistańczycy, którzy jeszcze w poniedziałek rozważali ponową wyprawę ośmiotysięcznik w poszukiwaniu zaginionego Tomasza Mackiewicza, poinformowali o rezygnacji z planowanych działań. Na profilu internetowym "Pakistan Mountain News" pojawiło się oświadczenie, w którym napisano, że akcja ratunkowa Tomasza Mackiewicza zostaje ostatecznie odwołana.

 

Zobacz też: Emocjonalny wpis żony Tomasza Mackiewicza o Elisabeth Revol! Jak ocenia jej zachowanie?

 


CIĄG DALSZY ARTYKUŁU POD WIDEO

POLECAMY: Anna Skura sama uprawia wspinaczkę, gwiazda "Agenta" podsumowała wyprawę na Nanga Parbat: "Wiedziałam, jak to się skończy"

Źródło: Ania Robak, Gary Muvaut

Nie będzie wyprawy ratunkowej po Tomasza Mackiewicza

 

Komunikat o anulowaniu wyprawy pojawiło się na Facebooku we wtorkowy ranek czasu polskiego. W oświadczeniu jako powód rezygnacji z akcji podano m.in. że "okno czasowe na wyprawę ratunkową zostało zamknięte". Oznacza to, że nawet gdyby wpinacze wyruszyli na ośmiotysięcznik - po 20 dniach od zaginięcia - szanse na sprowadzenie Tomasza Mackiewicza byłby znikome.  Przypomnijmy, że jeszcze w poniedziałek grupa pakistańskich wspinaczy wśród których znalazł się m.in. Hassan Jaan, zdobywca K2 w 2014 roku, deklarowała, że być może wyruszy na Nanga Parbat w poszukiwaniu Tomasza Mackiewicza. O wznowienie akcji apelował ojciec himalaisty, Witold Mackiewicz, który nadal liczył, że syna uda się uratować.  Dziś już ostatecznie wiadomo, że nie jest to możliwe. 

 

Tomasz Mackiewicz i Elisabeth Revol 25 stycznia 2018 roku około godziny 18:00 zdobyli szczyt Nanga Parbat. W czasie zejścia pojawiły się problemy. Polak poznał objawów choroby wysokościowej oraz ślepoty śnieżnej. Francuzkę udało się uratować dzięki akcji polskich himalaistów: Adama Bieleckiego, Denisa Urubko, Jarosława Botora oraz Piotra Tomali. Tomasz Mackiewicz pozostał na górze na wysokości ponad 7 00 metrów. W środę o godzinie 15:00 w żoliborskim kościele św. Stanisława Kostki odprawiona zostanie msza w intencji himalaisty.

 

 

Polecamy: Elisabeth Revol o Tomaszu Mackiewiczu: „Zostawiłam go i okłamałam’’

 

Oświadczenie w sprawie anulowania wyprawy na Nanga Parbat pojawiło się na Facebooku.

Nie będzie drugiej akcji ratunkowej na Nanga Parbat. Oświadczenie pakistańskich władz
Fot. Facebook/Pakistan Mountain News

Tomasz Mackiewicz pozostał na wysokości ponad 7 000 metrów. Polskim ratownikom udało się uratować jedynie Elisabeth Revol.

Tomasz Mackiewicz, Elisabeth Revol
Fot. Facebook

Uważasz, że powinna wyruszyć druga wyprawa ratunkowa po Tomasza Mackiewicza?

Najczęściej czytane

 

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady