• Bazyl Starewicz

Eurowizja 2018: Izrael zostanie zdyskwalifikowany?! Wszystko przez... wypowiedź reprezentantki!

IZRAEL zostanie zdyskwalifikowany?
Fot. Thomas Hanses

 

Kontrowersje z wygraną Izraela na tegorocznej Eurowizji 2018! A wszystko przez... przemowę reprezentantki tego kraju, Netty, która ze sceny krzyknęła: "Następnego roku w Jerozolimie!”. 

 

- Te słowa każdego roku padają w domach Żydów podczas obchodów święta Pesach. Niby nie ma w nich nic niezwykłego, ale wypowiedź została odebrana jako polityczna deklaracja, zaostrzająca konflikt izraelsko-palestyński - czytamy na natemat.pl

 

Wielu internautów uznało to za polityczną prowokacją, a jak wiadomo - konkurs piosenki Eurowizji w swojej idei jest apolityczny! Czy przez to zostanie zdyskwalifikowana? 

 

Jeszcze przed Eurowizją reprezentantka Izraela była bojkotowana przez społeczność palestyńską, zamieszkującą Izrael. Jej słowa: "Następnego roku w Jerozolimie” część uznała więc za deklarację mającą na celu zaostrzenie konfliktu izraelsko-palestyńskiego. A to wszystko wynika z przeszłości Netty, która odbyła służbę wojskową (obowiązkową) w marynarce wojennej, ale również występowała dla żołnierzy, którzy wzięli udział w masakrze w Strefie Gazy, gdzie zginęła czwórka dzieci.

 

Zobacz: Fatalna wpadka w finale Eurowizji! Przerwano występ jednej z uczestniczek

 

Bardzo dziękuję za docenienie odmienności, bardzo dziękuję za zaakceptowanie różnic między nami. Kocham swój kraj, następnego roku w Jerozolimie! - oto deklaracja Netty. Dlaczego akurat wspomniała o Jerozolimie? Społeczność międzynarodowa uznaje Tel Aviv za stolicę Izraela i to właśnie tam najprawdopodobniej odbędzie się konkurs za rok. Dlatego tym bardziej jej wypowiedź niektórzy uznają za prowokację:

 

"W jaki sposób Eurowizja może świętować różnorodność i integrację, skoro Palestyńczycy giną od strzałów w głowę?" – takie słowa pojawiły się w jednym z komentarzy na Twitterze po ogłoszeniu wyników - cytuje je natemat.pl, który przyjrzał się sprawie.

 

Czy dyskwalifikacja Izraela byłaby możliwa po zwycięstwie? Takiego przypadku w historii konkursu jeszcze nie było. Jednak polityczne zaangażowanie jest piętnowane przez organizatorów. Rok temu do Ukrainy nie mogła przyjechać reprezentantka Rosji, Julia Samojłowa, która popierała aneksję Krymu przez Rosję. 

 

Co o tym sądzicie?

 

Zobacz także: Kim jest Netta - reprezentantka Izraelu?! 

 

Izrael wygrał konkurs Eurowizji 2018!

Izrael zostanie zdyskwalifikowany?
Fot. Thomas Hanses

Izrael zostanie zdyskwalifikowany?
Fot. Thomas Hanses

 

Izrael zostanie zdyskwalifikowany?
Fot. Thomas Hanses

 

Drogi Użytkowniku,
chcemy Cię lepiej poznać, by robić dla Ciebie jeszcze lepszy serwis!
Wystarczy kilka minut, by wypełnić naszą ankietę. Zapraszamy!
Może Cię również zainteresować:

Eurowizja 2018: Finał bez Polski, a Doda to PRZEWIDZIAŁA!

Źródło: Ania Robak, Gary Muvaut

Czy myślisz, że Izrael zostanie zdyskwalifikowany?

 

Nasze akcje

Top Video

Top Galerie

Najczęściej czytane porady