Hanna Bakuła

Hanna Bakuła to polska malarka, pisarka i scenografka, sporą część swojego życia zawodowego spędziła w Stanach Zjednoczonych. Wydała kilkadziesiąt książek, była odpowiedzialna za przygotowanie kreacyjne nowojorskich spektakli i przedstawień, a także zdobyła kilka nagród za swoją twórczość. Prywatnie jest zagorzałą soft feministką, a także chętnie opowiada o swoich miłosnych historiach. Sprawdź, z czego Hanna Bakuła jest najbardziej znana!

Imię: Hanna

Nazwisko: Bakuła

Nazwisko panieńskie: Bakuła

Pseudonim: brak

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia: 30.03.1950 r.

Znak zodiaku: baran

Zawód: malarka, scenograf, kostiumolog, pisarka

Osoby - związki: brak informacji

Rodzice: brak informacji

Dzieci: -

Rodzeństwo: brak informacji

BIO: Hanna Bakuła jest polską pisarką, malarką i publicystką. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Ruy Barbosy w Warszawie, a następnie została absolwentką Wydziału Malarstwa na stołecznej Akademii Sztuk Pięknych. W 1981 roku wyjechała na Manhattan w Nowym Jorku, gdzie spędziła osiem kolejnych lat. W międzyczasie zdobyła wiele prestiżowych nagród, m.in. była stypendystką IREX dzięki rekomendacji Fundacji Guggenheima. Zajmowała się projektowaniem kostiumów i scenografią do spektakli off-Broadway, dzięki czemu zdobyła nagrodę "New York Timesa". Wygrała ponadto Festiwal Malarzy Słowiańskich. Dzięki technice malowania portretów pastelami zyskała miano "Witkacego w spódnicy". Po powrocie do Polski projektowała kostiumy do opery "Carmen" w warszawskiej Operze Narodowej. W 1997 roku założyła Fundację Hanny Bakuły, której celem jest pomoc dzieciom z domów dziecka, a dwa lata później Klub Kobiet. W podkarpackiej wsi Myczkowce od wielu lat prowadzi plenery malarsko-muzyczne dla dzieci z placówek wychowawczych. Bakuła deklaruje się jako soft feministka, chętnie wspiera kobiety i ich działania. Na co dzień mieszka w Wilanowie, jednak bardzo dużo podróżuje, przede wszystkim do Nowego Jorku. W kilku wywiadach opowiadała o swojej burzliwej historii związkowej, jednak nie wskazywała konkretnych partnerów, z którymi się wiązała.

Znana z: ponad 30 książek, w tym dwóch powieści: "Idiotka: miłość w Nowym Jorku" i "Hazardzistka" (kultowa powieść o artystach z czasów Gierka), które zyskały status bestsellerów. Ponadto wydała takie pozycje, jak: "Jak stracić przyjaciół" i "Jak zyskać przyjaciół" - poradniki astrologiczne, "Instrukcję obsługi" - zbiór osobistych ankiet stu znanych osób, "Bandana" - poradnik dla młodzieży, "Seks na kredyt. Felietony z »Playboya«" - czy "Ostatni Bal. Listy do Agnieszki Osieckiej" - wspomnienia z ich niezwykłej przyjaźni. Przez kilkanaście lat pisała felietony w miesięczników "Playboy" i "Uroda". Współpracowała również z "Dziennikiem Łódzkim" i czasopismem "Joy".

Funkcja w filmie:aktorka w serialu "W labiryncie" (1988).

Płyty: brak

Książki: - "Jak zyskać przyjaciół. Poradnik astrologiczny" (1991); - "Jak stracić przyjaciół. Poradnik astrologiczny" (1991); - "Instrukcja obsługi" (1993); - "Seks na kredyt. Felietony z »Playboya«" (1999); - "Ostatni bal. Listy do Agnieszki Osieckiej" (2001); - "Wielki wuj pod lupą, czyli Zapiski z dziennika Tajemnej Ciotki" (2002); - "Idiotka: Miłość w Nowym Jorku" (2003); - "Nowojorski świr. New York Crazy" (2004); - "Tajski masaż" (2004); - "Hania Bania" (2004); - "10 x miłość" (2005); - "Hazardzistka" (2006); - "Poradnik astrologiczny" (2007); - "7 x miłość" (2008); - "Sekrety" (2008); - "Hania Bania. Królowa Samby" (2009); - "Projekt mężczyzna" (2009); - "Hania Bania. Tornado seksualne" (2010); - "Samiec alfa, czyli jak wytrzymać z facetem" (2011); - "Druga dal. Nowe listy do Agnieszki Osieckiej" (2012); - "Gar anonim, czyli z kim jeść" (2013); - "Wnuczkożonka, czyli jak utrzymać laskę" (2013); - "Moja firma portretowa" (2013); - "Seks na kredyt, czyli jak dostać gratis" (2014); - "Idiotka wraca" (2015); - "Jak być ogierem do końca życia" (2015); - "Świat Hani Bani" (2016); - "Seks. Teoria i praktyka" (2017); - "Singielka i Otello. Na zakręcie" (2017); - "Obłęd. Singielka i Otello" (2018); - "Selfie/Autoportret" (2019).

Nagrody:
  • stypendium IREX z rekomendacji Fundacji Guggenheima;
  • I nagroda malarska na festiwalu sztuki słowiańskiej w Nowym Jorku w 1983 roku.


  • Link Instagram: @hanna_bakula_autoportret


    Link FB: @galeriahannybakuly
    Advertisement MPU index
    Advertisement MPU index